Bolesti bederní páteře při artróze kyčlí

Otázka

Je mi 52 let. Již asi třetí měsíc mě vždy k ránu při ležení bolí značně bederní páteř, není to nesnesitelná bolest spíše, pokud chci zvednout pánev nebo se obrátit na bok (někdy je to velká námaha) a bolest mám i v podbřišku na pravé straně nad slabinou (zhruba v oblasti pánve). Je to jakési velké pnutí až do bolestiva. Po vstání z lůžka mě tyto bolesti přetrvávají, jak v bedrech tak na pravé straně v podbřišku. Některý den je to slabší po probuzení a vstání z postele to po kratší době přejde a některý den musím použít mast na bolest, protože bolesti převládají a nejsem schopna dát ze stoje levou nohu do nohavice. Nevím jestli ti to s výše popsaným souvisí, ale mám při delším sezení (u PC) tlaky ve vnitří straně pravého stehna přecházející až skoro do slabiny. Asi před rokem mi diagnostikovali artrosu 2. st .v kyčlích a „borcení páteře“- toto prý je přiměřené věku. S kyčlemi nějaké větší problémy nemám.

Odpověď

e velmi pravděpodobné, že jde o bolest při zvolna postupující artróze a degenerativních změnách v páteři. Tyto změny postihují větší část populace nad 40 let. Kyčle samy o sobě zpravidla bolí až ve velmi pokročilých stupních artrózy, pro počáteční stadia jsou charakteristické vzdálené bolesti (stehno, pánev, koleno i kotník)a ranní ztuhlost. Bolest kolísá, někdy je minimální, jindy takřka nesnesitelná.

Pro jistotu bych kvůli bolestem v podřišku doporučovala návštěvu gynekologa.

Bolesti při artróze jsou nepříjemné a zaslouží léčbu. V první řadě je nutné šetřit dolní končetiny, nepřetěžovat dlouhým stáním, delší chůzí, skoky, sportem. Užitečné je ale posilování stehenního a hýžďového svalstva – jízda na kole, rotopedu, plavání, aquagymnastika. Každý den v sedě nebo vleže, při práci na PC zatínejte svaly stehna a zadečku minimálně 10 serií po 20 stazích. Je velmi prospěšné hlídat si hmotnost.

Jako lék první volby se doporučuje paracetamol (Paralen, Panadol 1 – 2 tb po 500 mg při bolestech, denně maximálně 6 – 8 tablet). Všeobecně doporučovaná chondroprotektiva (chondriotin a glukosamin) nemohou mít slibovaný efekt. Nespoléhala bych na ně.

Pokud se budou potíže stupňovat, neváhejte vyhledat dobrého ortopeda a včas se odhlodlat k operačnímu řešení. Když se včas vyřeší kyčle, zpomalí se degenerativní zěmny v bederní páteři, která je namáhána při změněné funkci kyčelního kloubu.