V Česku se dnes koná květinová sbírka na prevenci rakoviny

Lidé v celé republice dnes mohou přispět na tradiční květinovou sbírku, kterou pořádá Liga proti rakovině pod názvem Český den proti rakovině. Každý dárce, který do kasičky vloží alespoň dvacetikorunu, dostane kytičku měsíčku lékařského. Sbírky se zúčastní 9400 dobrovolníků ve více než 550 městech a vesnicích.

Český den proti rakovině má i preventivní úlohu. Každý dárce získá letáček s radami, jak se nemoci bránit anebo alespoň významně snížit riziko onemocnění jeho včasným rozpoznáním. Letošním tématem sbírky je prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku.
„Je pravda, že choroba postihuje hlavně starší lidi. Avšak recept na účinnou obranu, totiž na preventivní sledování zdravého stavu zažívacího ústrojí, spočívá v aktivním přístupu mladších ročníků,“ řekl zakladatel a předseda Ligy proti rakovině profesor Zdeněk Dienstbier.
Česku dlouhodobě patří nechtěné světové prvenství ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku u mužů. Je rovněž na pátém místě v Evropě a devátém ve světě u žen. Nemoc je ročně odhalena u zhruba 7000 lidí. Za posledních 50 let vzrostly počty pacientů takřka na trojnásobek.
Až 60 procent pacientů s rakovinou tlustého střeva a konečníku přichází podle prof. Dienstbiera k lékaři v posledním stadiu choroby, kdy je šance na vyléčení už mizivá. Naopak je-li rakovina zachycena v časném stadiu, mají naději na vyléčení tři čtvrtiny nemocných.
Jednou z doprovodných akcí letošního ročníku Českého dne proti rakovině je program ve žlutém stanu na Můstku v Praze. Zájemci v něm budou moci konzultovat své zdravotní potíže s lékaři z Ligy proti rakovině, která program na podporu prevence rakoviny pořádá již potřinácté. Informace o projektu jsou uvedeny na webu www.lpr.cz.
Žlutý stan Ligy proti rakovině bude otevřen od 10 do 18 hodin. Kromě odborníků v něm návštěvníci potkají herce a další známé osobnosti. Nebude chybět ani doprovodný kulturní program, v němž zazpívají děti z pěveckého sboru Jiskřička z pražské Uhříněvsi.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.