Ohlídat správný chod srdce pacientů s poruchami srdečního rytmu může bezdrátový monitorovací systém i na dálku kdekoli na světě. Systém, který umožňuje včas rozpoznat život ohrožující nepravidelnosti srdečního rytmu i poruchu voperovaného přístroje (kardiostimulátoru nebo defibrilátoru), představil přednosta Kliniky kardiochirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Josef Kautzner.
Kardiostimulátor, přístroj určený k léčbě pomalého srdečního rytmu, má v ČR zhruba 100.000 lidí. Ročně jich lékaři voperují asi 8000. Z toho 6000 zavedou poprvé a 2000 pacientům je vymění. Defibrilátorů, přístrojů k léčbě srdečních nepravidelností a prevenci náhlé srdeční smrti, za rok lékaři v Česku voperují asi 2000, řekl prof. Kautzner.
Počet pacientů s kardiostimulátory v ČR roste a zvyšuje se také počet defibrilátorů. Například zatímco v roce 2000 lékaři voperovali 255 defibrilátorů, loni to bylo už 2013 těchto přístrojů. Tím se zvyšuje počet běžných kontrol. Loni v IKEM počet těchto kontrol stoupl už na 26 za den, upozornil lékař Kamil Sedláček.
Právě monitorovací systém významně snižuje počet běžných kontrol u lékaře a předchází pobytu pacienta v nemocnici. Mezinárodní studie nyní ověřují, zda také prokazatelně zlepšují zdravotní stav pacientů. „V současné době probíhají klinické studie, které by měly kromě prokázání účinnosti systému také poskytnout data pro úhradu této formy sledování pacientů ze strany zdravotních pojišťoven,“ řekl Josef Kautzner. Zařízení ani jeho provoz pojišťovny zatím nehradí.
Systém přenáší data automaticky, bez přičinění pacienta. Sleduje i puls a krevní tlak. V případě výrazného zhoršení stavu pacienta či voperovaného přístroje systém lékaři okamžitě odešle upozornění e-mailem, krátkou textovou zprávou, nebo faxem. Systém umožňuje upozornit lékaře na pacienty, kteří potřebují péči dříve, než je plánována obvyklá kontrola. Lékař může zpětně pacienta kontaktovat telefonicky.
Zařízení je obdobou mobilního telefonu, bezdrátově komunikuje s voperovaným přístrojem a zároveň odesílá informace o jeho a pacientově stavu na zabezpečenou stránku. Přenášená data jsou šifrována. Jelikož je přenos do servisního střediska jednosměrný, není možné cokoli přeprogramovat, uvedl výrobce. Zařízení funguje kdekoli na světě, kde je dostupný mobilní signál (sítě GSM).
Nyní je podle výrobce systém aktivován u 670 pacientů v ČR a u 150.000 pacientů na světě. V Česku je služba dostupná od roku 2004. Systém monitorování v IKEM funguje od března 2005, dosud dostalo sledovací zařízení k voperovanému přístroji už téměř 90 pacientů institutu.
Vložit komentář