Náchylnost k úrazům se dědí

Náchylnost k úrazům děti od rodičů dědí, vyplynulo z průzkumu brněnských lékařů. Od roku 1990 sledují růst a dospívání 6000 dětí a jejich úrazovost porovnávají s tím, jak často se zranili jejich rodiče a prarodiče. Řekl to Lubomír Kukla z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. V ČR ročně zemře na úrazy asi 100 dětí. Polovina nehod by se podle expertů nemusela stát, kdyby rodiče a děti nebezpečným situacím předcházeli.

Příčin, proč se náchylnost k úrazům přenáší z rodičů na děti, je podle Kukly celá řada. Roli v tom hraje osobnost i povaha. „Víme, že i temperament je jakousi dědičnou charakteristikou,“ řekl. Kromě temperamentu může pravděpodobnost úrazů zvýšit i lehkomyslnost. „V naší populaci je zakořeněn názor, že úraz nebo nehoda je náhoda, že se to nedá ovlivnit. Ale to je veliká chyba,“ uvedl Kukla.
Pravděpodobnost úrazů podle Kukly roste, když se v rodinách podceňuje používání ochranných pomůcek. Třeba přilby lidé na kolo a brusle mnohdy nenosí s odůvodněním, že v nich vypadají hrozně. „Tak se to podceňuje a pak je problém,“ řekl.
Následky nehod podle něj může zhoršit i to, že jen málo rodičů ovládá zásady první pomoci. Loni to prokázal další průzkum brněnských vědců. „Naši rodiče první pomoc opravdu neumí, oni si řadu věcí vůbec nepřipouští,“ řekl lékař.
Odborníci na vzorku rodin vysledovali, že muž, který často trpěl úrazy, si mnohdy našel ženu s podobnou minulostí. U jejich dítěte tak riziko zranění stouplo. „Zajímavé je, že pokud bychom si chtěli říct, po kom jako by se dědilo víc, tak se dědí víc po mamince než po tatínkovi,“ řekl.
Vzorek 6000 dětí sledují odborníci od jejich prenatálního růstu a budou v tom pokračovat, dokud jim nebude 19 let. Nejpozději narození účastníci průzkumu oslaví devatenáctiny v červnu 2011.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.