Štreit fotil nemocné s rakovinou prostaty, poprvé i barevně

Na pacienty s rakovinou prostaty či na muže, kteří podstoupili v souvislosti s touto chorobou preventivní vyšetření, zamířil svůj objektiv fotograf Jindřich Štreit při přípravě výstavy Tichá nemoc. Autor přiznal, že práce patřila v jeho bohaté profesní kariéře k nejtěžším. Navíc vůbec poprvé se rozhodl vystavit barevné fotografie. Smyslem výstavy je varovat před zákeřnou nemocí a přimět muže, aby nezanedbávali prevenci, řekl přednosta urologické kliniky FNOL Vladimír Študent.

„Fotografuji 45 let a toto byl můj nejtěžší projekt. Dostat se do tohoto prostředí je neobvyklé a komunikovat s těžce nemocnými lidmi je otázka etická,“ uvedl Štreit, který před samotným zahájením prací prošel na klinice preventivním vyšetřením.
Na snímcích zachytil muže, kteří se rozhodli pro preventivní vyšetření a nemoc u nich nenašli. Mezi nimi se nachází i bývalý trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner. Štreit nahlédl také do života těch, kteří absolvovali úspěšnou operaci, i lidí, které lékaři vyléčit nedokázali.
„Fotografoval jsem asi na pěti operacích a z nich vznikly mé vůbec první barevné fotografie. Barva byla tentokrát nutná, protože je více apelující,“ vysvětlil Štreit. Lidé, kterým vzniklé snímky včetně barevné fotografie prostaty ukázal, prý reagovali rozhodnutím, že půjdou na vyšetření. „A přesně pro toto jsem to dělal,“ zdůraznil.
Mezi ztvárněné pacienty patří i olomoucký profesor lékařské fakulty Vilím Šimánek. „Šel jsem si na urologickou kliniku popovídat a za týden už mě operovali. Operace dopadla dobře, rekonvalescence je ale pro muže velmi ponižující. Nosit plenky je pro dospělého chlapa téměř na hranici únosnosti, ale člověk se z toho poučí. Apeluji na všechny, aby prevenci nezanedbávali,“ uvedl Vilím.
Podle Študenta je nemoc zákeřná v tom, že pacienti dlouho nepociťují obtíže. Je-li nemoc včas odhalena, lze ji úspěšně léčit. „Pokud je ale onemocnění pokročilé, dokážeme jeho průběh už jen zpomalit a zmírnit komplikace,“ vysvětlil Študent, podle nějž je karcinom prostaty třetí nejčastější příčinou úmrtí na zhoubný nádor u českých mužů. Podle něj na olomoucké klinice ročně diagnostikují 130 nových případů a provedou 120 operací. V Česku se podle posledních dostupných informací ročně objeví kolem 5000 případů.
Rakovina prostaty nejvíce ohrožuje muže mezi 40 a 65 lety. K hlavním rizikovým faktorům patří dědičné dispozice, strava bohatá na živočišné tuky, kouření a sedavý způsob života.
Výstavu si už mohli lidé prohlédnout v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. V Olomouci bude ve vstupním vestibulu chirurgického monobloku přístupná do 29. května.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.