V ČR se rozbíhá nová prevence proti rakovině tlustého střeva

Čeští onkologové chtějí zakročit proti rakovině tlustého střeva, která u nás postihuje ročně 8000 lidí a 5000 pacientů usmrtí. Od ledna proto prosadili nový způsob preventivních vyšetření. Všichni lidé nad 50 let budou od praktických lékařů dostávat každý rok balíček pro vyšetření stolice. Lidé také budou moci absolvovat kolonoskopické vyšetření. Pětapadesátiletým a starším ho zaplatí pojišťovna, řekla Milana Šachlová z Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Nově zavedený preventivní program má pomoci zachytit rakovinu tlustého střeva včas. Podle lékařů přichází většina pacientů s nemocí pozdě, přitom když se zjistí brzy, dá se velmi dobře léčit. Kolorektální karcinom je podle Šachlové jedním z mála nádorů, u nichž dlouho trvá, než vzniknou. „Než z původně drobného nezhoubného polypu vznikne karcionom, trvá i šest let,“ uvedla. Pokud lékaři polyp najdou, odstraní ho. Zamezí pak tomu, aby se z něj rozvinul zhoubný nádor.
Při vyšetření stolice se zkoumá přítomnost krve. Právě ta může signalizovat obtíže. Když lékaři stopy krve zjistí, pošlou pacienta na kolonoskopické vyšetření. Při něm lékaři spolehlivě poznají, zda se u pacienta rakovina může začít rozvíjet, nebo je v tomto ohledu zdráv.
Kolonoskopické vyšetření je obávané a mezi lidmi se o něm šíří mýty. Lékaři při něm do střeva přes konečník zavedou přístroj podobný hadici. Na jejím vrcholu je optika, jíž lékař útroby sleduje. Vyšetření však podle Šachlové není zdaleka pro všechny bolestivé a nepříjemné – například v onkologickém ústavu lidé před zákrokem dostanou do žíly tlumící léky, a řada jich pak vyšetření prospí, mnozí nic necítí. Bolestivé může být pro pacienty po břišních operacích nebo ozařování.
Kolonoskopii loni v ČR preventivně postoupilo skoro 7000 lidí. U více než 2000 z nich lékaři zjistili polypy, které se mohou vyvinout ve zhoubný nádor, skoro 400 vyšetřovaných mělo rakovinu tlustého střeva.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.