V Evropě podle vědců stoupá počet lidí vyléčených z rakoviny

V evropských zemích se stále zvyšuje podíl lidí, kterým se daří porazit rakovinu. Možná je to díky širšímu screeningu a včasnější diagnóze, píše agentura Reuters, která se odvolává na novou studii v odborném časopise European Journal of Cancer.

Conseq Investment Management

Mezi jednotlivými zeměmi a různými skupinami pacientů jsou rozdíly, ale nová data získaná z registrů 23 evropských zemí ukazují, že podíl lidí vyléčených z nejčastějších forem rakoviny roste.
„Dobrou zprávou je, že u většiny druhů rakoviny počet pacientů, kteří nad ní zvítězili, v 80. a 90. letech rostl,“ řekl prezident European Cancer Organisation Alexander Eggermont, který se na dlouhodobé studii nepodílel.
Ve studii se srovnávala dvě období – 1988 až 1990 a 1997 až 1999. Zjistilo se, že podíl mužů a žen vyléčených z rakoviny plic se zvýšil ze šesti na osm procent, počet vyléčených z rakoviny žaludku vzrostl z 15 na 18 procent a počet vyléčených pacientů trpících rakovinou střev a konečníku stoupl ze 42 na 49 procent.
Nejvíce mužů se z rakoviny vyléčilo na Islandu – 47 procent, nejvíce žen zvítězilo nad touto zákeřnou chorobou ve Francii a Finsku – 59 procent. Nejméně lidí se z rakoviny vyléčilo v Polsku – u mužů je to 21 procent a u žen 38 procent.
Nejnižší podíl pacientů vyléčených z rakoviny plic je podle studie v Dánsku, Česku a Polsku – jen pět procent, zatímco Francie a Španělsko mají nejvyšší poměr, a to více než deset procent.
Ze studie také vyplývá, že v případě rakoviny prsu jsou rozdíly mezi zeměmi a že národní screeningové programy, které přijala řada západních zemí, pomáhají bojovat proti této chorobě.
Rozdíl mezi Polskem, Českem a Slovinskem ve srovnání s většinou západoevropských zemí je nyní kolem deseti procent, uvádějí vědci ve studii.
„Údaje také ukazují, na které typy rakoviny a v kterých oblastech Evropy je třeba se zaměřit při dalším výzkumu a investování,“ řekl Eggermont.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.