V evropských zemích se stále zvyšuje podíl lidí, kterým se daří porazit rakovinu. Možná je to díky širšímu screeningu a včasnější diagnóze, píše agentura Reuters, která se odvolává na novou studii v odborném časopise European Journal of Cancer.
Mezi jednotlivými zeměmi a různými skupinami pacientů jsou rozdíly, ale nová data získaná z registrů 23 evropských zemí ukazují, že podíl lidí vyléčených z nejčastějších forem rakoviny roste.
„Dobrou zprávou je, že u většiny druhů rakoviny počet pacientů, kteří nad ní zvítězili, v 80. a 90. letech rostl,“ řekl prezident European Cancer Organisation Alexander Eggermont, který se na dlouhodobé studii nepodílel.
Ve studii se srovnávala dvě období – 1988 až 1990 a 1997 až 1999. Zjistilo se, že podíl mužů a žen vyléčených z rakoviny plic se zvýšil ze šesti na osm procent, počet vyléčených z rakoviny žaludku vzrostl z 15 na 18 procent a počet vyléčených pacientů trpících rakovinou střev a konečníku stoupl ze 42 na 49 procent.
Nejvíce mužů se z rakoviny vyléčilo na Islandu – 47 procent, nejvíce žen zvítězilo nad touto zákeřnou chorobou ve Francii a Finsku – 59 procent. Nejméně lidí se z rakoviny vyléčilo v Polsku – u mužů je to 21 procent a u žen 38 procent.
Nejnižší podíl pacientů vyléčených z rakoviny plic je podle studie v Dánsku, Česku a Polsku – jen pět procent, zatímco Francie a Španělsko mají nejvyšší poměr, a to více než deset procent.
Ze studie také vyplývá, že v případě rakoviny prsu jsou rozdíly mezi zeměmi a že národní screeningové programy, které přijala řada západních zemí, pomáhají bojovat proti této chorobě.
Rozdíl mezi Polskem, Českem a Slovinskem ve srovnání s většinou západoevropských zemí je nyní kolem deseti procent, uvádějí vědci ve studii.
„Údaje také ukazují, na které typy rakoviny a v kterých oblastech Evropy je třeba se zaměřit při dalším výzkumu a investování,“ řekl Eggermont.
Vložit komentář