Potravní doplňky zeštíhlí jen peněženku

Na právě probíhajícím obezitologickém kongresu ve Stockholmu přednesli němečtí a britští lékaři závěry výzkumu, který měl ověřit účinky velmi oblíbených volně prodejných potravních doplňků vedoucích podle výrobců ke ztrátě kilogramů.

Šlo například o L-karnitin, polyglukosamin, guaranu, chrom, CLA, tabletky vlákniny, bylinné výtažky (z hořkého pomeranče, zelený čaj, semen sezamu) a další. Mezi obézními, kteří užívali tyto „léky“ a pacienty užívající placebo po dobu 8 týdnů nebyl statisticky významný rozdíl v redukci hmotnosti. Trh s těmito přípravky představuje ročně více než 50 miliard euro a doposud však nebyla provedena déle trvající studie s dostatečným počtem pacientů, která by jejich účinky skutečně prokázala. Navíc u některých jmenovaných látek se mohou objevit i nežádoucí účinky, aniž by bylo dosaženo efektu – redukce hmotnosti, tvrdí vědci, kteří tento nový výzkum provedli.

V loňském roce uveřejnil The New England Journal of Medicine článek o nebezpečí volně prodejných potravních doplňků, v nichž byly (v USA) nalezeny látky, které nebyly uvedeny na obale tabletek. Šlo například o efedrin, či dnes již „zakázaný“ sibutramin (u nás v lécích Meridia, Lindaxa) v pětinásobné dříve doporučené dávce, zkrátka takové látky, na něž vzniká návyk, nebo které se mohou užívat jen pod dohledem lékaře po předchozím vyšetření.

Obchod se štíhlou linií je výnosný, ale jeho fungování počítá s důvěřivostí a nevysokou inteligencí zákazníků. Zatím jediný skutečný lék, který má klinicky ověřené účinky na redukci hmotnosti, aniž by poškozoval zdraví, je orlistat (Xenical a Alli).

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.