Proč je podzim vhodný k očkování proti klíšťové encefalitidě?

Lidové rčení, které praví „sejde z očí, sejde z mysli“ je bohužel velmi výstižným popisem, jakým způsobem vnímáme rizika pro naše zdraví. Nyní na podzim s nástupem chladnějšího období trávíme méně času v přírodě a klíšťata už nejsou tak aktivní jako například v červenci. Proto už na podzim většina z nás pustila z hlavy i rizika, která jsou s výskytem klíšťat spojena. Jde především o klíšťovou encefalitidu, což je virové onemocnění, které se zprvu projevuje jako obyčejná chřipka, ale může vést ke vzniku vážných trvalých následků, k nimž patří obrna horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace či spánku a deprese.
Snad každý už dnes ví, že před klíšťovou encefalitidou je možné se chránit očkováním. Zájem o ně ale na konci roku prudce klesá, i když právě podzim je vhodným obdobím k očkování proti klíšťové encefalitidě. Proč? Na to jsme se zeptali Doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D., který působí jako vedoucí lékař očkovacího centra na Poliklinice Ostrava-Hrabůvka a je členem Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu.

 

docent_MadarDoc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Proč je dobré nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě právě na podzim?

K navození vysoké a spolehlivé imunity jsou potřebné dvě dávky vakcíny s odstupem 1-3 měsíců. Pokud se aplikuje první dávka už na podzim, do oteplení stihne očkovaná osoba obě protektivní dávky, i v případě brzkého nástupu jarního počasí. Klíšťatům totiž stačí k nárůstu aktivity teplota nad 5-7° C, mohou být tedy aktivní i v průběhu mírnější zimy.

Je možné i v chladnější části roku využít tzv. „zrychlené schéma“ očkování?

Zrychlené očkovací schéma znamená druhou dávku vakcíny už za 14 dnů po první dávce. Pokud není možné v chladnější části roku využít standardní odstup 1-3 měsíce, např. kvůli plánovanému lékařskému zákroku či léčbě, zahraniční cestě, nebo kvůli nemožnosti dodržet klid od fyzické zátěže z důvodu sportovního programu apod. je možné bez problému využít zrychlené očkovací schéma.

Jak hodnotíte nastávající sezónu z hlediska rizika nakažení? Je toto vlhké a chladné počasí pro klíšťata příznivé?

Klíšťatům vyhovuje vlhké počasí více než horko a sucho. V letošním roce je zatím hlášený o něco nižší počet případů než za stejné období v předchozích 3 letech, v posledních týdnech ale případů výrazně přibylo. Každoročně je podzim nejhorším ročním obdobím s nejvyšším počtem nakažených, jak dopadne Česká republika v letošním roce se tedy uvidí až později. Už teď je však jasné, že počet dosud hlášených případů klíšťové encefalitidy nás i letos zařadí na přední příčky v Evropě, v negativním slova smyslu samozřejmě.

Komu byste důrazně doporučil očkování proti KE? Jaké jsou hlavní rizikové skupiny?

Světová zdravotnická organizace doporučuje v oblastech s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy, kam spadá i ČR, očkování všem věkovým kategoriím. Očkovat lze od 1 roku věku neomezeně, dokud je člověk schopen pohybu v přírodě, u řeky, na zahradě nebo v městské zeleni. Největší riziko závažných trvalých následků a paradoxně nejnižší proočkovanost je ve věkové kategorii nad 60 let věku.

klistata-ockovani-faktaZákladní fakta o klíšťové encefalitidě.

Jak probíhá onemocnění a léčba u dospělých nakažených? Zůstávají nějaké následky?

Proti viru klíšťové encefalitidy neexistuje žádný specifický lék. Léčí se jen příznaky např. horečka, zánět a otok mozku. A tak se stává, že v průběhu hospitalizace na jednotce intenzivní péče se zdravotní stav nemocné osoby neustále zhoršuje. Z nemocnice tak pacient někdy odchází v horším stavu, než do ní dorazil. Ze všech případů klíšťové encefalitidy se ve statistikách objeví jen ty nejtěžší případy. Mírné formy infekce většinou unikají záchytu. Z těch případů, které se vzhledem k vážnému průběhu podaří diagnostikovat, končí s dlouhodobými následky více než polovina postižených.

klistata-ockovaci_schemaOčkovací schéma proti klíšťové encefalitidě.

Je ve vývoji i vakcína proti borelióze?

Začátkem letošního roku měla nadějná vakcína vstoupit do poslední předregistrační třetí fáze klinického zkoušení. Zatím to ale vypadá na mírné prodlení jejího začátku, přesné důvody však zná jen úzký okruh lidí, kteří se na vývoji přímo podílejí. Vývoj každé očkovací látky musí splňovat velmi přísné požadavky, je zdlouhavý a nákladný, proto až do konce výzkumu nelze říci, jestli vůbec vyvíjená vakcína získá registraci a kdy. V brzké době to podle všeho zatím nebude.

Pokud se rozhodneme pro očkování, kde se můžeme očkovat?

Očkovat může každý praktický lékař nebo specializovaná centra očkování a cestovní medicíny. Rád bych upozornil, že vakcína by měla být skladována v lednici, proto je lepší, když si lékař objedná vakcínu přímo do své ordinace. Vystavení vakcíny mrazu cestou z lékárny nebo vysokým teplotám v letním období může pozitivní efekt očkování narušit.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.