Časté záněty močového měchýře a neplodnost

Otázka

Trpím chronickými záněty močového měchýře. Pro antibiotika si nechodim. Pouze hodně piju a jím brusinky a vždy to po nějaké době přejde. Slyšela sem,že tyto záněty vedou k neplodnosti. Je to pravda? Prosím i o radu, jak mám zabránit, aby byly tak časté.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Takové „ošetření“ infekce močových cest vám velmi vřele nedoporučuji. Nejprve je nutné ozřejmit, zda jde o skutečnou infekci podle vyšetření moče a bakteriologického rozboru, nebo o jiné onemocnění, které se projevuje bolestmi v podbřišku, potížemi při močení, ev. Častým močením, zkrátka infekci močových cest napodobuje (může jít o hyperaktivní měchýř, polypy nebo nádor močového měchýře a další choroby).
Kdyby šlo o chronickou infekci, pak nedostatečnou léčbou (brusinky jsou prevencí, nikoli léčbou) riskujete rozšíření infekce do ledvinné pánvičky, do ledvinné tkáně, poškození funkce ledvin, takže se můžete stát adeptkou na dialyzační program, v optimálním případě na zařazení do čekací listiny na transplantaci.
Pokud se zánět z močového měchýře rozšíří do malé pánve, pak opravdu může být příčinou neplodnosti. Vyhledejte urologa nebo urogynekologa.