ústřel

Ústřel, houser, hexenschuss

Všechny tyto tři termíny označují totéž. Velmi prudkou, náhlou bolest v bederní krajině. Správně a odborně se jmenuje lumbago. Lidový název „hexenschuss“ se vykládá jako „střela čarodějnice“ a velmi často skutečně dobře vystihuje pocity postiženého, který se cítí jako postřelený. Svaly křečovitě ztuhnou, pohyblivost se omezí.

Houser nás chytne po nekoordinovaném pohybu

Zpravidla je to po zvednutí břemene z předklonu při současné rotaci páteře. Může ale nastat i po jiném prudkém pohybu, kýchnutí. Předchází mu větší fyzická zátěž, prochladnutí, viróza, ale také psychická zátěž, dokonce i potlačený vztek. Při pečlivé anamnéze se dá zjistit dlouhodobý pobyt v dopravních prostředcích, uklouznutí apod. Nemocný se nemůže pohnout, předklonit ani narovnat, vázne oblékání, má poruchy spánku, bývá mírně depresivní, přichází pocit celkové únavy. Trup je zablokovaný v poloze mírného předklonu a vybočený do strany.

První pomoc

Záleží na stupni obtíží. Pokud nejsou přímo kruté, dá se opatrně zkusit – s užitím léků proti bolesti – jemné protažení se v oblasti bederní páteře. Pozor, nikdy ne přes odpor! Když se tato pomoc nedaří, dokud zabírají léky, je možné zkusit návštěvu fyzioterapeuta, který dokáže zjistit příčinu zablokování páteře, postižená místa odblokovat a vysvětlit speciální cviky ke zpevnění svalů, které stabilizují páteř. Vhodné je obrátit se na svého praktického lékaře nebo na obvodní chirurgii či ortopedii, případně neurologii.

O lumbagu rozhodne neurologický nález

Ten by měl vyloučit jiné postižení páteře. Na začátku je vhodná potní kúra, antipyretika k potlačení bolesti, horký nápoj a teplý zábal beder. Podávají se nesteroidní protizánětlivé léky, nejlépe v injekční formě. Osvědčila se i myorelaxancia (léky uvolňující stah svalstva) a vazodilatancia (zlepšující prokrvení). Vhodné jsou i obstřiky místních svalových stahů mezokainem s kortikosteroidem. Lokálně je možné aplikovat nesteroidní protizánětlivé léky ve formě gelu či masti nebo derivační masti s náplastí. Úlevu přinášejí i teplé místní procedury (solux, parafín).

Jednou epizodou může problém skončit

Každý, kdo si takové potíže prožije, se začne obávat, že ho začnou provázet periodicky, v různých intervalech znovu a znovu. Tak to ale vůbec nemusí být. Jako dobrá preventivní terapie poslouží cvičení a hmotnostní úbytek.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.