Brněnská oční klinika má nový unikátní laser, který je rychlejší a šetrnější

Již před 35 lety se v oční medicíně začal využívat laser pro odstranění dioptrických vad. S neustálým zdokonalováním technologií se zákrok stává stále rychlejším a šetrnějším, bez nutnosti hospitalizace. Nejmodernější přístroj Visumax 800 dokáže pacienty bezbolestně zbavit krátkozrakosti či astigmatismu za pouhých pár vteřin. Nově mohou podstoupit operaci za pomoci laseru nejnovější generace i pacienti z Brna.

Nejšetrnější metodu, díky které se mohou lidé s dioptrickou vadou zbavit brýlí i kontaktních čoček, představuje femtosekundový laser. Odstraňuje dioptrie přímo v rohovce, kde se vytvoří řez o velikosti pouhých tří milimetrů a lékař následně tímto drobným otvorem vyjme část rohovky ve tvaru čočky. Tím pacientovi umožní ostré vidění. Metoda zvaná SMILE je známá po celém světě a pomohla odoperovat již 6 milionů očí.

Nejmodernější verze femtosekundového laseru Visumax 800 zkracuje v porovnání se svými předchůdci dobu působení laseru na několik málo vteřin a díky kratším pulzům je i šetrnější. Brněnští pacienti mohou rychlost a pohodlí operace novým přístrojem využít od letošního podzimu, kdy byl nejrychlejší laser na světě zprovozněn i v moravské metropoli na Oční klinice NeoVize Brno.

„Pro pacienty to znamená zkrácenou dobu zákroku, a tedy i menší obavy z doby pobytu na operačním sále,“ uvádí doc. MUDr. Karolína Skorkovská, Ph.D. z Oční kliniky NeoVize Brno, které patří mezi několik vybraných očních klinik v Evropě, jež se mohou pochlubit vlastnictvím nejrychlejšího oftalmologického laseru na světě. Docentka Skorkovská dodává, že unikátní přístroj má přínosy nejen pro pacienty, ale i pro operatéry, kterým poskytuje díky inteligentnímu robotickému asistenčnímu systému zvýšení kontroly nad průběhem operace. „V NeoVizi jsme se rozhodli pořídit nové lasery na všechny tři hlavní kliniky v Praze, Brně a Bratislavě. Celková hodnota investice překračuje 2,4 milióny euro, tj. více než 60 milionů korun,“ informuje Petr Kocian, zakladatel a generální ředitel skupiny NeoVize.

MUDr. Karolína Skorkovská operuje s využitím nového femtosekundového laseru Visumax 800 jednoho z pacientů Oční kliniky NeoVize Brno.

Superrychlý femtosekundový laser nové generace nabízí řadu využití. „Kromě odstranění krátkozrakosti a astigmatismu jej budeme využívat i pro implantaci intrastromálních prstenců (tzv. Keraringů), kterými se léčí méně známé, ale o to nebezpečnější onemocnění zvané keratokonus. V první polovině roku 2023 plánujeme odstraňovat za pomoci nového přístroje i dalekozrakost,“ vypočítává primářka Skorkovská typy operací, při nichž bude pomáhat unikátní přístroj se dvěma robotickými rameny, který se kromě pokročilých funkcí pyšní i propracovaným moderním designem.

Nová generace femtosekundového laseru Visumax 800 přináší výhody pro pacienty i lékaře:

  • Rychlost: V porovnání s předchůdci nabízí kratší čas působení laseru a výrazně usnadňuje separaci tkáně. Vytvoření lentikuly za méně než 10 sekund a vytvoření flapu u metody FemtoLASIK přibližně za 5 sekund je možné díky vyšší frekvenci laserových pulzů 2 MHz a inovativnímu systému skeneru.
  • Menší stres pacientů: Vyšší rychlost pulzů se promítá v kratším čase přisátí, což vede k větší pohodě pacientů. Ke zklidnění operovaného přispívá i ambientní osvětlení.
  • Robotika a lepší kontrola pro lékaře: Inteligentní robotické asistenční systémy, jako je kompenzace cyklotorze a asistence při centraci, pomohou chirurgovi během operace získat lepší kontrolu nad průběhem zákroku. Zařízení je navrženo tak, aby zvýšilo efektivitu a ergonomii.
  • Komfort a bezpečí: Pacient pohodlně leží na chirurgickém ergonomickém lehátku a lékař k němu má bezproblémový přístup díky robotickým ramenům laseru.
  • Digitálně propojené pracovní prostředí: Spolehlivá integrace pomůže při zákroku zrychlit jednotlivé kroky, dosáhnout vyšší efektivity při zjednodušeném pracovním postupu a zároveň pomůže omezit zdroje chyb. Před a po laserové korekci zraku se veškerá příslušná dokumentace o chirurgickém zákroku včetně všech videí přiřadí ke každému příslušnému pacientovi a uloží do systému. Tím se snižuje administrativa a zvyšuje efektivita pracovního postupu. Správu údajů o pacientech a plánování léčby lze provádět z libovolného místa ve zdravotnickém zařízení.
  • Přesnost: Dokáže vytvořit velmi přesné a jemné řezy v rohovce. Nastavovat jejich průměr, tloušťku, polohu a úhel řezu je možné v širokém rozmezí. Díky vysoké přesnosti řezu lze tkáň snadno separovat.
  • Šetrnost: Povrch rohovky zůstává celistvý, nedochází tak k narušení její stability a pevnosti. Pacienti se po zákroku rychle vrací ke svým běžným činnostem.

Foto: Lukáš Grásgruber

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.