Dlouhodobý knedlík v krku

Otázka

Je mi 32 let a už od dětství mám problémy s krkem. Pořád pokašlávám, je to jako kdybych měla „knedlík v krku“, někdy mě tam pálí, škrábe, ale nachlazení to není. Také se mi v něm tvoří pořád hlen, rýma opět žádná. Rodiče bohužel tento problém neřešili, já jsem byla asi před 5 lety na ORL, paní doktorka řekla, že je to chronický zánět a že pomůže pouze moře. Byla jsem tam 2x ale necítila jsem ani minimální úlevu. Alergii mi taky žádnou neobjevili. Tak by mě zajímal Váš názor, případně nějaká další doporučení.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Bez vyšetření a znalosti kontrétního nálezu v krku lze velmi obtížně radit. Pokus jde skutečně o chronický zánět nosohltanu, pak moře nepomůže. Je nutné dbát o správnou hygienu, zvlčovat sliznici nosohltanu spreji (mořská nebo minerální voda) a vyhnout se obvyklým kapičkám proti rýmě, které stav zhoršují. Současně je důležité dbát na to, aby okolní vzduch v místnosti bych zvlhčený a měl přiměřenou teplotu (20 – 22 stupňů).
Může ale jít i o jiné příčiny, doporučovala bych zopakovat vyšetření ORL (5 let je dlouhá doba a mohlo se leccos změnit)