bolest ucha a jeho čištění

Bolavé uši v létě, proč zrovna já?

Mohlo by se zdát, že teplé počasí jen tak nějakou nemoc nepřinese. Infekcí jako chřipka není tolik a prochladnutí moc nehrozí, přesto tu máme problém, který si dokážeme prakticky přivodit sami.  uchoŘeč je o uších.  Letní nástrahy pro vaše slechy číhají  doslova ze všech stran.

 

Koupání v přírodě

Záleží na tom, kde a v jaké vodě se koupeme, zda se jedná o studenou horskou bystřinu, slanou vodu z moře,  špinavý rybník či požární nádrž, kde se voda prakticky nevyměňuje. Normální šířka zvukovodu totiž umožňuje, aby voda spontánně vytekla. Pakliže ale v uchu zůstane, ať už díky nedokonalé čistotě a zvýšenému množství mazu, nebo zúžení zvukovodu, je potřeba s tím něco dělat.

čistění uší

 

Trpíme-li nadměrnou tvorbou ušního mazu, měli bychom se preventivně před létem dostavit k odborníkovi, aby nám uši vyčistil.  Ucho se v hloubce zvukovodu nesmí čistit (pro laiky). Velmi často zastrkováním štětičky do zvukovodu naopak posunujeme maz hlouběji a vytvoříme mazový špunt. Používáním tenčích nástrojů si snadno  lze přivodit také úraz ve formě poškrábaného zvukovodu nebo děravého bubínku.

Podobný efekt nastává v situaci kdy je zvukovod zúžen kostěnými výrůstky, takže voda svým povrchovým napětím ze zvukovodu nevyteče. Pak se setkáváme na pláži s jedincí, kteří poskakují na jedné noze a třepou hlavou ve snaze vodu z ucha vyklepat.

Při delším setrvávání  ne úplně čisté vody na kůži zvukovodu velmi často dostaneme zánět, který je velmi bolestivý a někdy končí i operačním zákrokem.

 

 

Létaní

Plánujete dovolenou. Start a přistání, to jsou problematické chvíle. Horší je přistávání, kdy vzniká přetlak z vnějšího prostředí. Pokud není Eustachova trubice schopna tento tlak vyrovnat, začnou uši zaléhat a pak i značně bolet. Při startu, tedy při pohybu vzhůru, vznikají také tlakové rozdíly. Člověk je ale většinou zvládne lépe a vnímá je jen jako zalehnutí uší.

 

Vzduch v tělních dutinách se vlivem nižšího tlaku, který panuje vysoko v nebi, rozpíná, tedy zvětšuje svůj objem, a pokud nemůže z tělních dutin volně uniknout, může to způsobovat problémy doprovázené bolestmi v dutinách a uších. Proto také bývá obvyklé, že  v letadle před přistáváním jsou nabízeny zvláště dětem bonbóny, které kdy cucají a polykají  napomáhají odlehnutí a bolesti uší.

vyšetřování ouška dítěte při zánětu

 

A cestování letadlem při středoušním zánětu a zánětu vedlejších nosních dutin může být pro člověka nejen značně nepříjemné a bolestivé, ale dokonce může mít i trvalé následky.

 

Potápění

Stejně jako při přistávání, i při potápění se uši musí vyrovnat s přetlakem z vnějšího prostředí. Než se člověk pustí do potápění, měl by zvážit, zda je dostatečně fyzicky zdatný, navštívit praktického lékaře, aby zhodnotil celkový zdravotní stav, a především se objednat u specialisty na ORL, protože zde se může objevit nejvíce problémů. Existují určitá onemocnění, která potápění znemožňují  jako špatná funkce Eustachovy trubice nebo například chronický zánět středouší, závrativé stavy,  zúžený zevní zvukovod, prasklý ušní bubínek.  V tomto stavu je potápění velmi bolestivé a nemožné.

 

Letní festivaly

Zejména pro mladší ročníky jsou vyhledávanou letní kratochvílí. Uši při takové hlučné zábavě samozřejmě dostávají pořádně zabrat. Pokud se akce koná na otevřeném prostranství, má to alespoň jednu výhodu –  zvuk uniká volně do otevřeného prostoru, neodráží se od stěn, a jeho intenzita se tak nenásobí. Samozřejmě pokud budete celý večer postávat přímo u reproduktoru lze si taktéž přivodit poškození sluchu tak zvaným „akutraumtem“. Nadměrným hlukem si poškodíte buňky, které sice mají možnost jisté regenerace, ale léčba je velmi obtížná.

 

Jízda autem

Taková jízda se stočenými okénky, kdy proudí vzduch a vlají vlasy, je možná sice dobrým chvilkovým osvěžením, ale následky nejsou zrovna příjemné. Díky ochlazení zvukovodu se úzká Eustachova trubice,  ještě o něco zúží a střední ucho není dostatečně ventilováno, vzniká v něm podtlak a dochází k hromadění tekutiny, ve které se následně lehce uchytí bakteriální infekce. A zánět ucha je na světě.

 

Prevence a léčba

Kojenci získávají imunitu proti zánětům uší z mateřského mléka. U dospělých lidí  je  prevencí  především  hygiena uší, časté smrkání a dostatečné doléčení případného nachlazení. doktorka vyšetřuje ucho chlapciSamozřejmostí je předcházení situací, které k zánětům vedou a nevystavování se činnostem, které zánět mohou způsobit.

 

Léčba patří vždy do rukou odborníků, při lehkém bolení pomohou teplé obklady, vata v uchu, nosní kapky na rýmu, případně ušní  kapky z lékárny.  Ale tyto stavy dokáží velice přerůst v závažnější formy a tak není vhodné, zvláště u dětí,  bolesti uší podcenit.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.