Světové prvenství Nemocnice Na Homolce

Nemocnice Na Homolce je světovou jedničkou v počtu vykonaných robotických operací v oboru cévní chirurgie. Primář Štádler se svým týmem provedl už 400. robotickou operaci. Devětapadesátileté pacientce Mostu, která trpí bolestmi nohou v důsledku zúžení aorty a pánevních tepen, vytvořil miniinvazivně, s pomocí robotického zařízení Da Vinci Xi, bypass těchto hlavních břišních cév.

Zúžení břišní aorty a pánevních tepen, případně jejich uzávěr vzniká v důsledku aterosklerózy. Její nejčastější příčinou bývá špatná životospráva, hlavně kouření. „U pacientů s tímto postižením se objevují tzv. klaudikační bolesti dolních končetin. To jsou svalové bolesti, které vznikají zejména při chůzi, když svaly nejsou dostatečně zásobeny krví, a tedy dostatečně okysličené,“ vysvětluje Štádler.

Na světě existují jen ojedinělá pracoviště, která se robotickou cévní operativou zabývají, například v USA, ve Francii, v Anglii, v Holandsku nebo v Jižní Koreji. Důvodem malého počtu těchto pracovišť je s největší pravděpodobností nedostatek předchozích zkušeností cévních chirurgů s laparoskopií. Laparoskopie a robotika patří mezi tzv. miniinvazivní zákroky, které umožňují provést stejný chirurgický výkon jako při otevřené chirurgii, ale z minimálního přístupu (otevření těla).

Pro pacienta je taková možnost zásadní výhodou. Jeho rekonvalescence a návrat do běžného života jsou po miniinvazivním zákroku velmi rychlé, zatímco po klasické operaci mu v nezanedbatelné míře hrozí mimo jiné výskyt kýly v jizvě, což si často vyžádá další chirurgický zákrok. Pacienti samozřejmě velmi pozitivně hodnotí i vynikající kosmetický efekt.

Nemocnice Na Homolce je jedním z mála pracovišť, které mělo před nástupem robotické technologie vlastní zkušenosti s laparoskopickými operacemi tepen. Díky tomu mohlo po nákupu robotického zařízení v roce 2005 snadno přejít na robotické operace a získalo tak náskok před ostatními.

V České republice je Homolka jedinou nemocnicí, kde se robotické cévní operace dělají. Nejčastěji se takto provádějí zákroky na aortě (srdečnici) v její břišní části a na pánevních tepnách. Důvodem bývá patologické rozšíření určité části tepny, tedy výduť, nebo naopak aterosklerotické zúžení v důsledku kornatění cévní stěny. Poměrně malou část robotických cévních výkonů pak tvoří zákroky na slezinné, nebo pánevní tepně, ledvinných tepnách či tepně zásobující břišní orgány.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.