U mnoha léků záleží na tom, zda je užíváme nalačno nebo s jídlem. Mnohým dokonce vadí určité potraviny. Odborníci hovoří o interakci léků a potravy.
Léčiva a potrava se mohou vzájemně ovlivňovat několikerým způsobem. Pro názornost uvádíme základní mechanizmy interakce.
1. Ovlivnění vstřebávání v zažívacím traktu
Potrava sníží vstřebávání léku
Příklady: Mléko a mléčné výrobky zabraňují vstřebávání tetracyklinových antibiotik, a tím snižují jejich účinnost. Káva a ovocné šťávy sníží vstřebávání aledronátu (Fosamaxu) o 60 % (lék na osteoporózu). Dieta s vysokým obsahem vlákniny sníží vstřebávání některých léků proti depresi (tzv. tricyklických antidepresiv).
Potrava usnadní vstřebávání léku
Například vitaminy rozpustné v tucích je lépe polykat současně s malým množstvím tuku.
Potrava chrání sliznici žaludečního traktu před podrážděním léky
Klasickým příkladem je kyselina acetylosalicylová (Acylpyrin, Aspirin), která může u disponovaných jedinců vyvolat až krvácení ze sliznice a napomoci rozvoje peptického vředu. Podobně mohou dráždit žaludek další léky, která označujeme jako nesteroidní antirevmatika. To jsou léky běžně užívané proti bolestem (Brufen, Ibuprofen, Nurofen apod.)
2. Distribuce v organismu
Po vstřebání se léčivo dostává do krevní plasmy, kde se obvykle váže na transportní bílkoviny (většinou albuminy). Pak například dieta s velmi nízkým obsahem bílkovin, která vede k nedostatku albuminu v krevní plasmě způsobí to, že je v krvi více „volného“, tedy dostupného léku. Tím mohou být účinky značně změněny a posíleny nežádoucí účinky. V případě warfarinu (lék proti nadměrné krevní srážlivosti) může dojít až ke krvácení.
3. Ovlivnění metabolismu
Potravina zatíží metabolismus jater, a tím zbude „méně jaterní kapacity“ pro odbourávání léku. Tím se zvyšuje „nabídka“ léku v těle a zvýšení účinků – bohužel i nežádoucích. To platí třeba pro grapefruit a některé léky na snížení krevních tuků (k snížení cholesterolu – např. atorvastatin)
4. Vylučování z těla
Některé složky potravy zatěžují ledviny a zpomalují vylučování léku nebo naopak vylučování urychlují. Například kuchyňská sůl urychluje vylučování lithia.
Další příklady interakce léků a potravy
Potrava usnadňuje rozvoj nežádoucích účinků
Příklady: Některé sulfonamidy – Biseptol, Cotrimoxazol, Septrin apod. s kyselým ovocem – citrusy, jahodami apod., ale i kyselinou acetylosalicylovou – Acylpyrinem, Aspirinem – poměrně často vyvolávají alergické reakce – někdy poměrně závažné. V psychiatrii užívané inhibitory monoamin oxidázy (MAO inhibitory) spolu s jídlem obsahujícím tyramin – tj, uleželé sýry, játra, kaviár, avokádo, banány, sójová omáčka aj. – vyvolávají silné bolesti hlavy, hypertenzi, zvracení a v těžkých případech interakce končí smrtelně.
Potrava a nápoje snižují účinky léku
Příklady: Pití čaje z třezalky tečkované může snížit účinnost některých hormonálních přípravků. Vitamin K snižuje významně účinek warfarinu.
Potrava a nápoje zvyšují účinky léku
Příklady: Alkohol spolu s betablokátory (léky používané v léčbě hypertenze) může kriticky snížit krevní tlak. Alkohol s léky působícími na CNS (hypnotika, některá antialergika apod.) působí útlum centrální nervové soustavy. Pozor při řízení motorových vozidel, práci ve výškách a při obsluze strojů. Káva a nápoje obsahující kofein + silný čaj při užívání některých léků uvolňujících průdušky (tzv. bronchodilatancia) nadměrně stimulují centrální nervovou soustavu. Dochází k podrážděnosti až neklidu, poruchám spánku.
Léky, které ovlivňuji vstřebávání důležitých složek z potravy (vybrané příklady).
Léky snižující kyselost v žaludku (antacida) snižují vstřebávání železa a zvyšují rozklad vitaminů.
Cytostatika vyvolávají nechutenství, nevolnost, zvracení a poškozují sliznice GIT. Bývá nutné zařadit lehce stravitelná jídla s extrémně vysokým energetickým obsahem
Některá léčiva užívaná proti křečím (př. fenobarbital) snižují vstřebávání a urychlují metabolismus kyseliny listové, vitaminů D a K).
Antibiotika ničí baterie, které ve střevech produkují vitamin K.
Léky upravující metabolismus tuků snižují vstřebávání vitaminů A, D, E, K, B12 a kyseliny listové.
Povinné otázky před užitím každého léku.
-
Znám název léku a důvod, proč jej užívám?
-
Znám vedlejší účinky užívaného léku a vím, co bych dělal, kdyby se objevily?
-
Vím co udělat, když zapomenu užít jednu dávku?. Mám si vzít lék hned, nebo počkát až do doby další dávky?
-
Vím jak, kdy a kolik léčiva si mám vzít (s jídlem nebo nalačno)?
-
Znám případné speciální doporučení (například nutnost protřepat suspenzi před užitím)?
-
Vím, jak lék skladovat (například v ledničce)? Většina léků, není-li uvedeno jinak, se uchovává na chladném a suchém místě.
-
Používám správnou odměrku? Bývá přiložena k léku nebo je k dostání v lékárně. Domácí odměrky (lžičky) nemají přesně definovaný objem.
-
Užívám tu dávku, kterou mi doporučil lékař? Změna by měla být vždy předem konzultována.
-
Využíval/a jsem celé předepsané množství? Předčasné ukončení léčby může způsobit návrat choroby.
Připomenutí
-
Léky je nejlépe užívat vsedě a zapít plnou sklenicí vody. Těm, kdo mají s polykáním léků problémy, pomůže malý doušek vody před tím, než pilulku či kapsli vloží do úst. Nápoje usnadní polykání a tekutina napomůže rychlejšímu vstřebávání.
-
Proberte všechny otázky či problémy s lékařem nebo lékárníkem. Ujistěte se, že je vám vše jasné a že chápete správně jejich instrukce. Lékaře či lékárnu opusťte až ve chvíli, kdy vám všechny otázky byly uspokojivě zodpovězeny. Znát odpovědi na vše, co se týká léčby, je vaše právo.
-
Zkuste si zapamatovat oba názvy léku – jak značku (firemní název), tak generický název, který označuje účinnou látku (lék, který se prodává pod jménem Nizoral – obsahuje ketokonazol, Zocor – simvastatin, Ceclor – cefaclor, Vectavir – penciclovir). Usnadní to komunikaci s dalšími specialisty (nemusejí znát firemní název, ale většina lékařů zná generické názvy). Výhody jsou i při cestování – v různých zemích se i stejné léky prodávají pod různými názvy.
Takhle ne!
-
Neužívejte nikdy léky bez toho, abyste si vždy přečetl/a jejich název. Vždy se přesvědčte, že užíváte správný lék.
-
Nikdy neberte léky, které nejsou určeny přímo vám. I když máte podobné příznaky jako příbuzní či známí, jejich příčina může být zcela odlišná.
-
Léky nepřesypávejte do jiných nádob! Uchovávejte vždy léky v původních obalech. Léky mohou při nesprávném uložení ztratit svou účinnost. Sesypáním léků spíše dojde k jejich záměně při užívání!
-
Nedrťte tablety a neotvírejte kapsle, pokud vám to lékař výslovně nedoporučí. U některých léků tím dojde ke změně účinku.
-
Neuchovávejte zbytečně dlouho zbytky léků. Doba použitelnosti léku je vyznačena na obalu. Po jejím uplynutí může dojít ke změně účinku a zvýší se pravděpodobnost výskytu nežádoucích účinků.
Vložit komentář