Léky a potrava se ovlivňují

U mnoha léků záleží na tom, zda je užíváme nalačno nebo s jídlem. Mnohým dokonce vadí určité potraviny. Odborníci hovoří o interakci léků a potravy.
Léčiva a potrava se mohou vzájemně ovlivňovat několikerým způsobem. Pro názornost uvádíme základní mechanizmy interakce.

Conseq Investment Management

1.      Ovlivnění vstřebávání v zažívacím traktu

Potrava sníží vstřebávání léku

Příklady: Mléko a mléčné výrobky zabraňují vstřebávání tetracyklinových antibiotik, a tím snižují jejich účinnost. Káva a ovocné šťávy sníží vstřebávání aledronátu (Fosamaxu) o 60 % (lék na osteoporózu). Dieta s vysokým obsahem vlákniny sníží vstřebávání některých léků proti depresi (tzv. tricyklických antidepresiv).

Potrava usnadní vstřebávání léku

Například vitaminy rozpustné v tucích je lépe polykat současně s malým množstvím tuku.

Potrava chrání sliznici žaludečního traktu před podrážděním léky

Klasickým příkladem je kyselina acetylosalicylová (Acylpyrin, Aspirin), která může u disponovaných jedinců vyvolat až krvácení ze sliznice a napomoci rozvoje peptického vředu. Podobně mohou dráždit žaludek další léky, která označujeme jako nesteroidní antirevmatika. To jsou léky běžně užívané proti bolestem (Brufen, Ibuprofen, Nurofen apod.)

2.      Distribuce v organismu

Po vstřebání se léčivo dostává do krevní plasmy, kde se obvykle váže na transportní bílkoviny (většinou albuminy). Pak například dieta s velmi nízkým obsahem bílkovin, která vede k nedostatku albuminu v krevní plasmě způsobí to, že je v krvi více „volného“, tedy dostupného léku. Tím mohou být účinky značně změněny a posíleny nežádoucí účinky. V případě warfarinu (lék proti nadměrné krevní srážlivosti) může dojít až ke krvácení.

3.      Ovlivnění metabolismu

Potravina zatíží metabolismus jater, a tím zbude „méně jaterní kapacity“ pro odbourávání léku. Tím se zvyšuje „nabídka“ léku v těle a zvýšení účinků – bohužel i nežádoucích. To platí třeba pro grapefruit a některé léky na snížení krevních tuků (k snížení cholesterolu – např. atorvastatin)

4.      Vylučování z těla

Některé složky potravy zatěžují ledviny a zpomalují vylučování léku nebo naopak vylučování urychlují. Například kuchyňská sůl urychluje vylučování lithia.

Další příklady interakce léků a potravy

Potrava usnadňuje rozvoj nežádoucích účinků

Příklady: Některé sulfonamidy – Biseptol, Cotrimoxazol, Septrin apod. s kyselým ovocem – citrusy, jahodami apod., ale i kyselinou acetylosalicylovou – Acylpyrinem, Aspirinem – poměrně často vyvolávají alergické reakce – někdy poměrně závažné. V psychiatrii užívané inhibitory monoamin oxidázy (MAO inhibitory) spolu s jídlem obsahujícím tyramin – tj, uleželé sýry, játra, kaviár, avokádo, banány, sójová omáčka aj. – vyvolávají silné bolesti hlavy, hypertenzi, zvracení a v těžkých případech interakce končí smrtelně.

Potrava a nápoje snižují účinky léku

Příklady: Pití čaje z třezalky tečkované může snížit účinnost některých hormonálních přípravků. Vitamin K snižuje významně účinek warfarinu.

Potrava a nápoje zvyšují účinky léku

Příklady: Alkohol spolu s betablokátory (léky používané v léčbě hypertenze) může kriticky snížit krevní tlak. Alkohol s léky působícími na CNS (hypnotika, některá antialergika apod.) působí útlum centrální nervové soustavy. Pozor při řízení motorových vozidel, práci ve výškách a při obsluze strojů. Káva a nápoje obsahující kofein + silný čaj při užívání některých léků uvolňujících průdušky (tzv. bronchodilatancia) nadměrně stimulují centrální nervovou soustavu. Dochází k podrážděnosti až neklidu, poruchám spánku.

Léky, které ovlivňuji vstřebávání důležitých složek z potravy (vybrané příklady).

Léky snižující kyselost v žaludku (antacida) snižují vstřebávání železa a zvyšují rozklad vitaminů.

Cytostatika vyvolávají nechutenství, nevolnost, zvracení a poškozují sliznice GIT. Bývá nutné zařadit lehce stravitelná jídla s extrémně vysokým energetickým obsahem

Některá léčiva užívaná proti křečím (př. fenobarbital) snižují vstřebávání a urychlují metabolismus kyseliny listové, vitaminů D a K).

Antibiotika ničí baterie, které ve střevech produkují vitamin K.

Léky upravující metabolismus tuků snižují vstřebávání vitaminů A, D, E, K, B12 a kyseliny listové.

Povinné otázky před užitím každého léku.

  • Znám název léku a důvod, proč jej užívám?

  • Znám vedlejší účinky užívaného léku a vím, co bych dělal, kdyby se objevily?

  • Vím co udělat, když zapomenu užít jednu dávku?. Mám si vzít lék hned, nebo počkát až do doby další dávky?

  • Vím jak, kdy a kolik léčiva si mám vzít (s jídlem nebo nalačno)?

  • Znám případné speciální doporučení (například nutnost protřepat suspenzi před užitím)?

  • Vím, jak lék skladovat (například v ledničce)? Většina léků, není-li uvedeno jinak, se uchovává na chladném a suchém místě.

  • Používám správnou odměrku? Bývá přiložena k léku nebo je k dostání v lékárně. Domácí odměrky (lžičky) nemají přesně definovaný objem.

  • Užívám tu dávku, kterou mi doporučil lékař? Změna by měla být vždy předem konzultována.

  • Využíval/a jsem celé předepsané množství? Předčasné ukončení léčby může způsobit návrat choroby.

Připomenutí

  • Léky je nejlépe užívat vsedě a zapít plnou sklenicí vody. Těm, kdo mají s polykáním léků problémy, pomůže malý doušek vody před tím, než pilulku či kapsli vloží do úst. Nápoje usnadní polykání a tekutina napomůže rychlejšímu vstřebávání.

  • Proberte všechny otázky či problémy s lékařem nebo lékárníkem. Ujistěte se, že je vám vše jasné a že chápete správně jejich instrukce. Lékaře či lékárnu opusťte až ve chvíli, kdy vám všechny otázky byly uspokojivě zodpovězeny. Znát odpovědi na vše, co se týká léčby, je vaše právo.

  • Zkuste si zapamatovat oba názvy léku – jak značku (firemní název), tak generický název, který označuje účinnou látku (lék, který se prodává pod jménem Nizoral – obsahuje ketokonazol, Zocor – simvastatin, Ceclor – cefaclor, Vectavir – penciclovir). Usnadní to komunikaci s dalšími specialisty (nemusejí znát firemní název, ale většina lékařů zná generické názvy). Výhody jsou i při cestování – v různých zemích se i stejné léky prodávají pod různými názvy.

Takhle ne!

  • Neužívejte nikdy léky bez toho, abyste si vždy přečetl/a jejich název. Vždy se přesvědčte, že užíváte správný lék.

  • Nikdy neberte léky, které nejsou určeny přímo vám. I když máte podobné příznaky jako příbuzní či známí, jejich příčina může být zcela odlišná.

  • Léky nepřesypávejte do jiných nádob! Uchovávejte vždy léky v původních obalech. Léky mohou při nesprávném uložení ztratit svou účinnost. Sesypáním léků spíše dojde k jejich záměně při užívání!

  • Nedrťte tablety a neotvírejte kapsle, pokud vám to lékař výslovně nedoporučí. U některých léků tím dojde ke změně účinku.

  • Neuchovávejte zbytečně dlouho zbytky léků. Doba použitelnosti léku je vyznačena na obalu. Po jejím uplynutí může dojít ke změně účinku a zvýší se pravděpodobnost výskytu nežádoucích účinků.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.