Vlasy v otázkách a odpovědích

Je pravda, že mastné vlasy podněcují alopecii?
Je časté mytí vlasů škodlivé?
Je možné, že barvení a trvalá oslabují vlasy a jsou příčinou jejich vypadávání?

1) Je pravda, že mastné vlasy podněcují alopecii?

NE. Oba jevy jsou často spojovány, protože seborhea i alopecie jsou způsobeny androgenními hormony, které působí na produkci séba, navzájem se však nepodmiňují.

2) Jsou v případě alopecie doporučovány určité druhy potravin?

NE. Neexistují žádné potraviny, které by byly kontraindikační pro růst vlasů. Je nutné jíst vyváženou stravu, doporučuje se vyšší přísun železa pro okysličení vlasových kořínků.

3) Je časté mytí vlasů škodlivé?

NE. Pravidelné mytí vlasů není na škodu. Naopak, předcházíte tím některým nemocem vlasové pokožky, jako jsou seborheická dermatitida, která může podnítit zvýšení padání vlasů. Mechanické působení na vlasy během mytí pouze usnadňuje uvolnění vlasů, které si již chystaly vypadnout.

4) Způsobují padání vlasů gely a laky na vlasy?

NE. Žádný z těchto přípravků se nedostává do vlasové pokožky: zůstávají pouze na vlasech. Z tohoto důvodu nemají žádný vliv na vlasový folikul a ani na vlas.

5) Způsobuje nošení čepice, kšiltovky nebo helmy vypadávání vlasů?

NE. Je těžké pochopit původ této zakotvené myšlenky: vychází možná z faktu, že při nadměrném vypadávání vlasů jednoduše tyto vlasy nacházíme v čepici nebo helmě. Naopak kšiltovka nebo čepice chrání vlasovou pokožku před slunečním zářením, a tím předchází vypadávání vlasů.

6) Je pravda, že pro zachování zdravých vlasů je lepší je česat často a energicky?

NE. V realitě, česaní vlasů kvalitním hřebenem působí na vlasové vlákno a ne na vlasový folikul. Vlasy „napuštěné vodou“ jsou méně odolné, proto se vyhněte česání mokrých vlasů.

7) Je možné, že barvení a trvalá oslabují vlasy a jsou příčinou jejich vypadávání?

NE. V případě, že se tyto kosmetické úkony provádějí v dobrých podmínkách, nemají vliv na funkci vlasového folikulu, tím pádem ani nezpůsobují vypadávání vlasů.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.