Lupy

Otázka

Je mi 30 let a od puberty mám problémy s lupy. Jednou řeším se svou doktorkou vypadávání vlasů, později lupy, stále dokola. Lékařka mi píše vodičky na vklepávání do pokožky, což je náročné k provedení, zejména v zadní části hlavy – a hlavně efekt takřka žádný. Existuje nějaká účinná léčba?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Lupy bývají úporný problém. Na jejich vzniku se podílejí jak vrozené sklony, tak mykotická infekce i hormony. Optimální by bylo, kdyby byla provedena diagnostika a navržena léčba v Centru Zdravé vlasy (na Dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Praha 3).
Mně se osvědčil šampón Dercos proti lupům (Vichy Laboratories, k dostání jen v lékárně), existuje i Dercos proti padání vlasů. Na padání vlasů funguje roztok v ampulích, který se aplikuje vždy po umytí vlasů – Dercos Aminexil SP94. Proti lupům, na jejichž vzniku se podílí mykotická infekce, se doporučuje šampón Nizoral (mně se příliš neosvědčil, vlasy po častém mytí nevypadají „zdravě“). Šampón Dercos můžete používat trvale.
Stav vlasů ovlivňují i hormony. Pokud berete hormonální antikoncepci – doporučuji vám užívat Jeanine, která je „sestavena“ tak, že zlepšuje stav pleti i vlasů (méně se mastí, méně padají). Obsahuje totiž dienogest, což je hormon s antiandrogením působením – tedy blokuje účinky mužských pohlavních hormonů, které se tvoří v každém zdravém ženském těle. Právě androgeny způsobují u citlivých jedinců akné a mazotok vůbec, tedy i maštění vlasů, lupy, u mužů i extrémní vypadávání vlasů (androgenetická alopecie).
Doporučuji tedy vyšetření ve specializované poradně (viz výše), nebo alespoň si najít lepšího odborníka – dermatologa.