vlasy

Nejsou lupy jako lupy

Ramena posetá bílými tečkami, svědící pokožka hlavy nebo mastící se vlasy? S tvorbou lupů jakéhokoliv typu se za svůj život potká asi polovina lidí. Nepříjemné pocity a nervozita, že si toho někdo všimne, vás pak provází každý den.

Existují dva druhy lupů – mastné a suché. Pokud pokožku hlavy okupují nažloutlé a svědivé kousky, pak jde o ty mastné. Jestliže vám opadává suchá pokožka na ramena, bude se jednat o lupy suché. Za vznikem lupů může stát několik příčin. Špatně zvolená kosmetika, nedostatečně vypláchnutí šampónu při mytí, stres, psychické vypětí, špatná strava, přemnožení kvasinek, ale také onemocnění jako seborea, lupénka nebo ekzém. Dá se přesná příčina zjistit? Obvykle jen velmi těžko. A právě proto se lupů na 100 % asi nikdy nezbavíte. Můžete je ale mít pod kontrolou.

Zabraňte lupům ve vítězství                                                                                                                                                 

První krok – zvolit správné produkty. Suchou pokožku dráždí zejména pěnidla. Ve složení je poznáte podle názvu Sodium (např. Lauryl) Sulfate. Suché ani mastné lupy se nikdy nesnažte z vlasů vyčesat. Kartáč totiž pokožku ještě více podráždí. Samozřejmě byste se měli vyvarovat i škrábání ve vlasech – ano těžko se to provádí, ale je to důležité. Myjete si vlasy ráno? Suchá pokožka potřebuje hydrataci, proto zkuste vmasírovat například ricinový olej.

Jestliže máte mastné lupy, nejčastěji se jedná o seboroickou dermatitidu. Poznáte ji podle větších kousků nažloutlé a mastné kůže, kterou máte tendenci loupat. Tyto lupy se velmi dobře drží ve vlasech. Může za ně obvykle genetická predispozice, někdy ale také zvýšená hladina testosteronu, nadbytek vitamínu A nebo nedostatek vitamínu B.

přípravky proti lupům

Zbavte se příčiny

Je to jako s každou potíží – musíte se zbavit jejich příčiny. Sami můžete určitě změnit stravu a životní styl. Velké množství mastného, tučného, ale také kořeněného nebo sladkého rozhodně nepomáhá. Naopak přidejte selen, zinek a vitamín B, které přispívají k normálnímu stavu vlasů. Pokud jste na lupy nikdy netrpěli, ale najednou se objevily, může být na vině změna péče, stravy nebo zvýšený stres či hormonální změny. Zarudlá a podrážděná pokožka hlavy už vyžaduje zásad lékaře. Ten obvykle pomůže od akutních obtíží – obvykle pomocí kortikoidů – ale z dlouhodobého hlediska je stejně potřeba pracovat hlavně na svém životním stylu.

Nikdo nezná zaručený recept

Pravda je taková, že napořád se zbavit lupů nepovede téměř nikomu. A i když jste lupy nikdy neměli, může v životě přijít období, kdy se objeví. Svědivost hlavy a i množství lupů lze ovlivnit. Jen je to běh na dlouhou trať. Ideální je začít se změnou kosmetiky a stravy. I kdybychom vám rádi dali ten nejlepší recept, žádný neexistuje, protože tvorba lupů je velmi individuální záležitost a na každého platí něco jiného. Neříkáme to rádi, ale systém pokus-omyl je v tomto případě asi nejlepší postup. Tedy pokud se nechystáte spolupracovat s dermatologem.

Autor: www.holime.cz, Andrea Ivaničová

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.