Kratom

Přírodní produkty, na které legislativa nemyslí. Co o nich víme?

O kratomu a kanně se v poslední době mluví čím dál častěji. Každá z těchto látek přitom pochází z jiného místa na planetě a zpracovává se odlišným způsobem. Obě jsou však známé a v zemích své domoviny mají staletou tradici, ale v západním světě se potýkají s problematickou legislativou. V Česku jsou například prodávány pouze jako sběratelské předměty, jiné evropské země je zcela povolují, nebo naopak zakazují.

Kratom – tropický strom z jihovýchodní Asie

Jako kratom se označuje prášek z listů tropické rostliny Mitragyna speciosa, která roste v jihovýchodní Asii, především v Thajsku, Malajsii, Vietnamu nebo na Papui Nové Guinei. Starší volně rostoucí stromy dosahují výšky až 30 metrů a mají vysoký obsah látek – alkaloidů, zejména mitragyninu.

Pro výrobu kratomu pro oficiální prodej a vývoz se ale využívají výhradně mladé sadové stromky, jejichž listy mají nejlepší kvalitu od druhé sklizně. Farmáři je trhají, suší, případně fermentují a následně drtí na jemný prášek, který jde na export.

Kratom se dělí na mnoho typů podle barev. Pozor ale na to, že nejde o různé rostliny. Všechny pocházejí z jednoho stromu a liší se pouze metodou sběru a zpracování. Podle toho pak rozlišujeme zelený, bílý, žlutý, červený nebo hnědý kratom.

Kanna – nenápadný sukulent z Jižní Afriky

Kanna neboli Sceletium tortuosum je poměrně vzácný šťavnatý sukulent, který roste pouze na jednom místě v Jihoafrické republice, nedaleko Kapského města. Navíc má velmi krátkou sezónu. I přesto se stala u domorodců nedílnou součástí v rámci rituálů. Dnes se lze s kannou nejčastěji setkat v podobě extraktu bohatého na alkaloidy, konkrétně mesembrenol a turtuosamin.

Rozdílná legislativa v EU i ve světě

Existuje mnoho států, kde jsou kratom i kanna zcela legální. Naopak je ale i mnoho takových, kde se tyto látky nesmí vůbec prodávat a jen za jejich držení hrozí obrovské pokuty. Například kratom v rámci Evropy úplně zakázalo Slovensko, ale také Chorvatsko, Polsko nebo Itálie. Rozdíl mezi zákony jednotlivých zemích pak spočívá pouze ve výši trestu, který vám hrozí.

Velmi benevolentní jsou ke kratomu naopak ve Španělsku nebo v Řecku. Situace se ale často mění, a to, co platí pro kratom, nemusí platit pro kannu, která je například na rozdíl od kratomu na Slovensku povolená. Pokud tedy chcete vycestovat s těmito sběratelskými předměty, doporučujeme sledovat situaci těsně před odjezdem do zahraničí.

Pokud se podíváme dál do světa, zjistíme, že Spojené státy kratom povolují. Výjimkami jsou pouze Arkansas, Alabama, Indiana, Rhode Island a Vermont. A podobná pravidla platí v USA a Kanadě i pro kannu. Federální vláda je nijak neomezuje a rozhodnutí závisí na jednotlivých státech. Složitější je situace v Austrálii i ve spoustě asijských zemí, což platí pro kratom i kannu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.