lékařka s pacientkou

K lékařům přichází více žen s endometriózou, jsou informovanější

Stále více žen přichází podle gynekoložky Hany Hruškové do ordinací kvůli endometrióze. Toto bolestivé onemocnění způsobuje až u poloviny postižených neplodnost. Příčiny choroby nejsou známy, prevence neexistuje. Jedinou možností je včasné odhalení nemoci a její léčba. Proto je podle Hruškové dobře, že informovanost žen o nemoci roste.

„V posledních letech je patrný nárůst počtu vyšetřených pacientek nikoli z důvodu většího výskytu onemocnění, ale kvůli větší informovanosti žen i praktických gynekologů o endometrióze a možnostech jejího léčení,“ řekla lékařka. Růst informovanosti přičítá také tomu, že si ženy vyhledávají informace o onemocnění na internetu.

Při endometrióze se děložní sliznice, endometrium, dostává mimo dělohu, nejčastěji do pánevní dutiny. Jde o chronický zánět, který souvisí s ženskými hormony a oslabením imunity. Endometrióza trápí každou desátou ženu v plodném věku a až 90 procent žen s chronickou bolestí v podbřišku. „Uvádí se, že deset až 50 procent neplodných žen má endometriózu a 30 až 50 procent žen s endometriózou je neplodných,“ shrnula lékařka.

Počty pacientek podle Hruškové zřejmě už moc neporostou. Souvisí to s tím, že většina dívek začne krátce po nástupu menstruace s hormonální antikoncepcí. Ta potlačuje růst děložní sliznice, takže se nedostává dál do těla. Na antikoncepci je navíc potřeba recept, lékař jej však ženě napíše, jen když se dá jednou ročně vyšetřit. Tak se podaří odhalit nemoc včas a může začít léčba.

„Pacientce, které při laparoskopickém vyšetření břišní dutiny zjistíme tuto nemoc, doporučíme jako první možnost léčby těhotenství,“ řekla lékařka. Endometrióza se běžně léčí podáním léků s hormony nebo operačně, případně kombinací obojího. Hormony navodí u ženy stav jako v těhotenství či přechodu, kdy funkce vaječníků je omezená nebo vyhaslá. Při operaci se co nejvíce ložisek endometriózy odstraní.

Na včasnou léčbu endometriózy se zaměřují specializovaná centra. Protože velké procento těchto pacientek má problém s otěhotněním, osvědčilo se propojit centra s pracovišti asistované reprodukce.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.