Opakované cysty a operace

Otázka

Dobrý den, zajímalo by mě, zda mám nárok na plný invalidní důchod nebo na částečný. Je mi 42 let. Před 10 lety jsem podstoupila dvě laparoskopické operace. Při první mi byla zjištěna rozsáhlá endometrióza, byly mi odebrány cysty, srůsty a část vaječníku. Po druhé operaci, po pár měsících, nastaly opět kruté bolesti, opět cysty. Další, třetí operace, už byla radikální, odstraněno vše.

Odpověď

V březnu tohoto roku na běžné kontrole mi byla zjištěna opět cysta, tudíž další čtvrtá operace. Cysta a srůsty na střevu. Je to již osm měsíců, mám stále bolesti v podbřišku a také při močení a stolici, nemohu nic těžkého zvedat, jsem dost unavená, potíže se spánkem, nervozita, časté bolesti hlavy. Hormonální léčbu beru, ale přemýšlím o vysazení, máme v rodině dvě rakoviny prsu. Ještě jeden dotaz, jak je možné, že se mi udělala další cysta, když mi bylo vše odebráno?

MUDr. Marta Šimůnková:
O nároku na invalidní důchod rozhoduje komise. K ní může podat návrh ošetřující lékař. Ke komisi můžete být pozvána v průběhu dlouhodobé pracovní neschopnosti. Hormonální léčbu berte, je trochu jiného druhu než ta, co se podává v HRT. Bez ní by vám bylo ještě hůře. Cysta se vám může udělat i po radikální operaci.