Je na vině endometrióza?

Otázka

Je na vině endometrióza?
Dobrý den, od 16 let jsem trpěla bolestmi v podbřišku a v bederní části zad, kostrč, SI skloubení, byla jsem zvyklá sportovat – kolo, běh. Měla jsem někdy takové křeče, že jsem nemohla chodit. Na kolonoskopii mi nic nenašli, do závěru napsali funkční porucha tlustého střeva. Brala jsem čípky. Asi po půl roce bolesti odezněly. V 19 letech jsem porodila dceru císařským řezem. Od jejího porodu mne často bolelo v podbřišku a někdy i při styku. Lékař mi řekl, že mi nic není, že mám pouze volné děložní vazy. Potom jsem měla ještě dvě děti, ve 23 letech a ve 26. Po tomto posledním porodu, je to skoro 4 roky, mně břicho bolelo výrazněji než po prvním porodu. Bolest není nepřetržitá, je např. při sportu jako je běh, kolo, cviky, kdy napínám břišní svaly, nebo když sedím a zvednu se, když spím a chci se otočit, když chci zvednout dcerku, abych ji pochovala (ne vždy), když pšíknu, zakašlu. Je to ostrá bolest, mám pocit, že mi něco prasklo v břiše.

Odpověď

Nemůžu dělat nic fyzicky náročného, při každém pohybu si musím dávat pozor, při sexu mívám někdy bolesti někde hodně vzadu.Minulý rok jsem si vynutila laparoskopii, při které mi zjistili endometriózu na zadních dělož. vazech a v douglesově prostoru a spoustu srůstů. Nevím, v jakém stádiu mám endometriózu, ale pochopila jsem, že jsem celá léta nejspíše měla bolesti kvůli této nemoci. Dále mám velké bolesti v bederní části páteře, s prominencí do boku, často blokaci SI skloubení, bolesti v křížové kosti až do zadní části stehna. Fyzioterapeut napsal, že je možný souběh potíží s endometriózou a napsal mi rhb. Ta mi ale nepomohla. Nevím, už co mám dělat. Mám vlastně kvůli jakékoliv zátěži bolesti břicha, bolesti zad nejsou stálé, jednou mi je dobře a jiný den nemohu pomalu udělat krok. Mám pocit, že mě bolí i kyčle. Dále mám 3 typ pately a trpím bolestmi kolen, nezvednu se z dřepu bez pomoci rukou. Poslední dobou mne z ničeho nic začaly bolet i zápěstí, kloub na prstu u ruky, ten i trochu otekl, občas ramena. Nedělám žádnou práci, pouze běžný domácí úklid. Nevím, čím to je, ale zdá se mi divné, abych měla ve 30 letech takové potíže s klouby. Nemůže se jednat o revmatoidní artritidu? Mohu mít při endometrióze a s ní spojenými bolestmi páteře nárok na invalidní důchod? Neumím si představit nastoupit do práce, když nemohu pomalu nic dělat. Mám strach, že se moje problémy ještě zhorší. Dále by mne zajímalo, co si myslíte o tom, že bych si kvůli endometrióze nechala odebrat reprodukční orgány. Mám s ní veliké potíže a po hormonální léčbě nemám žádné zlepšení, akorát jsem nabrala 10 kg a mám nyní nadváhu. Měla jsem potíže s bolestmi hlavy, nespavosti, podrážděností, tak mi hormony paní doktorka po 9 měsících vysadila a nyní normálně menstruuju. Ještě jsem chtěla napsat, že při laparu mi dělali i ventrosuspenzi a co se týká srůstů, tak ty mi rozrušili jen částečně, prý jich mám hodně pod dělohou a nešlo to. Děkuji za odpovědi.

MUDr. Marta Šimůnková:
Rozbor vašich potíží by vydal na knížku. Bolesti břicha a bederní oblasti může působit endometrióza a srůsty. Radikální řešení by vám nemuselo pomoci od bolestí, protože endometrióza sídlí i mimo ně. Pokud by vám byly odňaty i vaječníky, tudíž by ustala produkce estrogenů, nedocházelo by k cyklickým změnám děložní sliznice i mimo dělohu. To by mohlo potíže zmírnit, ale bylo by nutné, abyste užívala hormony, jinak byste měla předčasný přechod (to taky není zrovna zdravé, urychlilo by to třeba osteoporózu a měla byste možná i klimakterický syndrom a další potíže). Na dálku bez znalosti stavu a výsledků vyšetření se však těžko radí, obraťte se třeba na Gynekologicko-porodnickou kliniku ve VFN (U Apolináře) v Praze. Tam se na endometriózu specializují.
Otoky a bolest kloubů, včetně bolestí zad by zasluhovaly revmatologické vyšetření (jak se správně domníváte). Vhodné by bylo i imunologické vyšetření, pokud by revmatolog nic ze svého oboru nenašel.