Endometrióza

Otázka

Dobrý den, je mi 45 let. Endometriózu mi našli při vyšetření laparoskopií pro neplodnost. Při první operaci, když mi bylo 27 let, byla odstraněna ložiska endometriózy a srůsty. Po devíti letech to samé a také cysta na vaječníku. Asi od této doby mám potíže s levou polovinou těla – jak se říká od hlavy až k patě – jiná citlivost oproti pravé straně, brnění, mravenčení, mírná ztuhlost či bolest končetin někdy větší jindy menší, ale stále; problémy s trávicím traktem, vyšetření neprokázalo onemocnění. Toto mě nejvíce trápí v poslední době.

Odpověď

V průběhu dalších devíti let problémy – zuby, oko, ucho, dutiny, vše levá strana – nenalezena příčina. Byla jsem i na vyšetření na neurologii, bez výsledku. Trpím velkou únavou. Po konzultaci s gynekologem chodím od září letošního roku na injekce Depo-provera, ukončení menzes a léčení endometriózy. Na laparoskopii jsem nyní ještě nebyla. Je mi trochu lépe, ale problémy levé poloviny těla to nevyřešilo. Prosím, jak se zjišťuje a popřípadě léčí endometrióza v dutině hrudní a lebeční? A kam bych se mohla obrátit s prosbou o pomoc? Velice vám děkuji za jakoukoliv radu.

MUDr. Marta Šimůnková:
O endometrióze v lebeční dutině jsem ani neslyšela, ani nečetla, ani nikoho takového neviděla. V hrudní lokalizaci je vzácná, nikoli vyloučena. Kontakty na odborníky specializující se na léčbu endometriózy najdete na následujícím odkaze:

http://www.endometrioza.cz/kontakty.php