V Česku i na Slovensku daruje krev méně lidí, než kolik činí průměr Evropské unie. Zatímco v Česku to někdy udělalo 30 procent lidí starších 15 let, na Slovensku to bylo 34 procent. V celé EU však průměr dosahuje 37 procent, ukazují dnes zveřejněné výsledky průzkumu Eurobarometr.
Data zveřejnila Evropská komise pár dní před světovým dnem dárcovství, který připadá na 14. června.
Nejvíce rozšířené je podle průzkumu provedeného loni v říjnu mezi takřka 27.000 Evropany darování krve v Rakousku (66 procent lidí). Za ním následuje Francie (52 procent) a Řecko (51 procent). Naopak nejméně je to rozšířené v Portugalsku (22 procent) a v Itálii (23 procent).
Čechům připadá v tomto směru šestá pozice od konce, Slovákům devátá.
Komise také v prohlášení připomněla, že při obdobném výzkumu z roku 2002 (který ale zahrnoval tehdy jen staré členské země EU), se k darování krve někdy v životě přihlásilo o šest procent lidí méně než v nynějším průzkum.
Evropští muži podle něj krev darují častěji (44 procent) než ženy (31 procent).
Nejpravděpodobnější věkovou skupinou k darování krve je okruh lidí ve věku 40 až 54 let. Většina Evropanů (57 procent) je také přesvědčena, že se za posledních deset let výrazně zlepšila bezpečnost krevních transfuzí.
Průzkum se dotkl i problémů darování orgánů. Zhruba 55 procent Evropanů uvedlo, že je ochotno poskytnout po smrti nějaký orgán. Proti se postavilo 27 procent lidí.
Třeba ve Švédsku s darováním nějakého svého orgánu po smrti souhlasí 83 procent lidí. V Česku to však bylo jen 45 procent obyvatel, což je šesté nejnižší číslo z EU. Na Slovensku s tím souhlasí 48 procent lidí (8. nejnižší číslo v EU). Vůbec nejmenší podporu má darování orgánů v Lotyšsku, kde je k tomu ochotno jen 25 procent dotázaných.
Vložit komentář