Odbornice: Kdo nechce tloustnout, měl by pořádně snídat

Kdo nechce tloustnout, měl by pořádně snídat, tvrdí odbornice na výživu a pohyb Kristýna Galová. Většina lidí podle ní dělá chybu, když redukční dietu začnou tím, že zruší snídani. Sníží si tím sice energetický příjem, ale zároveň s ním i energetický výdej. Když vynechají snídani a jedí až oběd, zpomalí si metabolismus téměř o polovinu, varovala Galová.

„Jinými slovy, dáte-li si snídani, přijmete sice více kalorií, ale taky je rychle spálíte,“ shrnula.

Snídat doporučuje Galová i v případě, že po ránu člověk necítí hlad. Snídaně nastartuje tělo do nového dne a do značné míry prý rozhoduje, jak den bude úspěšný. „Když se ráno nenajíme, organismus jede celé dopoledne na rezervy. Proto energií šetří a metabolismus se zpomaluje, což je při redukčním režimu nežádoucí,“ řekla.

Podle Galové je pravidelný stravovací režim spojen s menším rizikem přejídání během dne a s lepší koncentrací, výkonností, ve výsledku i s lepšími studijními či pracovními výkony.

Složení snídaně záleží podle ní na chuti každého strávníka, vhodná je sladká i slaná varianta.

Snídaně má tvořit čtvrtinu denního příjmu energie, to platí i pro redukční diety. Má obsahovat lehce stravitelné bílkoviny, zdravý tuk, komplexní sacharidy a vlákninu. „Správná snídaně zasytí alespoň na tři hodiny, potom následuje lehká svačina a pak teprve oběd,“ řekla Galová.

Součástí zdravé snídaně může být celozrnné pečivo se sýrem, šunkou nebo s nízkotučným bílým jogurtem, který se doplní ovocem. Vhodné jsou ořechy, loupaná slunečnicová, lněná a sezamová semínka, tvaroh a zelenina. Kdo má rád cereálie, měl při redukční dietě volit celozrnné a neslazené. Měl by se vyhnout lupínkům z bílé mouky a cukru i kukuřičným lupínkům.

Pro někoho, kdo léta nesnídal, může být obtížné navyknout si opět na snídani. Galová radí začít s menšími porcemi. Vhodný je kelímek jogurtu s malým kouskem pečiva. Jak si postupně tělo zvykne, je možné dát k snídani například celozrnný rohlík se sýrem nebo šunkou a zeleninou. Někdy ale pomůže vzbudit po ránu hlad jen to, že člověk omezí večerní porci jídla.

Po ránu je také třeba nahradit ztráty tekutin z noci, vedle vody jsou vhodné čaje bylinkové, bylinkovo-ovocné nebo zelené. Černý čaj a káva se do příjmu tekutin nepočítají, protože tělo odvodňují. Je ale možné si je dát k snídani anebo během dne, pak ale se musejí doplnit sklenkou vody.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.