Před začátkem léta záchranáři varují před dětskými úrazy

Před začátkem léta pražští záchranáři varují před stoupajícím počtem dětských úrazů. Loňské prázdniny lékaři záchranné služby ošetřili o pět procent více zraněných dětí než předešlý rok. Na konci školního roku také tradičně přibývá nezletilých opilců. Řekl to ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz.

V loňském červenci a srpnu posádky pražských sanitek zasahovaly u 433 úrazů dětí, v roce 2007 přitom ošetřily 320 zraněných pacientů do 18 let. Největší nárůst záchranáři zaznamenali u dětí do tří let, zranilo se jich téměř 150.

Nejčastější příčinou dětských úrazů je podle evidence záchranné služby sport a zábava. Se vzrůstající oblibou zahradního grilování stoupá i počet popálenin. Děti se také často poleptají, když se napijí dezinfekčních prostředků. Osm dětí se během loňských prázdnin zranilo pádem z výšky a 13 se pořezalo.

Podle Schwarze záchranáři nevědí, zda za zvyšující se počet úrazů může hektická doba, větší nebezpečnost dětských her, nedostatek míst, kde si mohou hrát, nebo nedostatečná péče rodičů. „Děti se v současné době soustředí na nebezpečnější zábavy,“ řekl Schwarz. Přibývá také zranění ve skateparcích nebo na cyklostezkách.

To záchranáře donutilo aktualizovat jejich databázi cyklostezek a přístupových cest k nim, aby se posádky lépe dostali ke zraněným.

Záchranáři také rodiče varují, že na konci školního roku tradičně stoupá počet dětí, které vysvědčení zapijí alkoholem. „Díky jeho konzumaci skončí každoročně několik oslavenců v nemocničních zařízeních,“ uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Loni museli v době vysvědčení posádky sanitek pomáhat 12 opilým nezletilcům.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.