IBD neboli Inflammatory bowel disease je zánětlivé onemocnění střev , které zahrnuje chronický zánět celého nebo části zažívacího traktu. Mezi onemocnění IBD patří především ulcerózní kolitida a Crohnova choroba, stejně jako nespecifický zánět střev. V rámci výzkumu byly publikovány výsledky mnohých studií týkající se střevních nemocí, ale jednu ze zajímavých a částečně i úsměvných studií jsme získali v druhé půlce měsíce dubna a s touto vám dnes seznámíme.
Newyorská univerzita, konkrétněji její akademická zdravotní institute Langone Medical Center v Americe, přišla s hypotézou, že parazité střev mohou zabránit vzniku IBD. Konkrétněji, že včasné vystavení vlivu mikrobů a červů v zažívacím ústrojí, může pomoci chránit pacienty před rozvojem střevních infekcí díky posílení imunitního systému.
Mohla by zvýšená hygiena vyspělých zemích být příčinou pro vznik IBD?
Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA, mají rozvinuté země nejvyšší výskyt nespecifických střevních zánětů, Crohnovy nemoci i ulcerózní kolitidy. Při IBD dochází k poškození střev v důsledku silného poklesu imunitních reakcí na bakteriálně zasažené buňky střev, a tak se bakterie mohou šířit a rozvíjet zánět, který ničí výstelku i stěny střev. Oslabený imunitní systém, nejen že nezasáhne proti infekci, ale díky minimální reakci nezabrání rozšíření na další orgány těla. Jak a proč k tomu dochází, se zatím neví.
Nasazení střevních červů vedlo k tisícinásobnému snížení IBD
Vědci z Langone medial Center v USA pro svůj výzkum využili myši, které infikovali střevními parazity.
Pro porovnání složení střevní mikroflóry využili i stejné množství nenakažených myší. U infikované myší došlo k 10ti násobnému zvýšení počtu Clostridií – bakteriálního druhu, který zabraňuje vzniku zánětů. Výzkumníci zároveň zjistili, že u infikovaných myší došlo k tisícinásobnému snížení tyčinkových bakterií rodu Bacteroides, které právě souvisejí se zvýšeným rizikem vzniku IBD. A co víc, vědcům se podařilo zjistit, že u infikovaných myší s již patrnými symptomy IBD, došlo k zastavení zánětu a celkovému zahojení sliznice střev, včetně vředů, a ustalo střevní krvácení.
Vědecký tým naznačuje, že imunitní odpověď na parazitické červy je zodpovědná za zvýšení množství pozitivních Clostridií. Není ale úplně jasné zda Clostridie ničí bakterie rodu Bacteroides, anebo vytvářejí látky, které jsou pro ně toxické, případně zda toxicita nevzniká v součinnosti s příjmem potravin.
Víte, co jsou zmiňovaní…
červi, parazité, hlísti… Je známo téměř 20 tisíc druhů parazitujících v obratlovcích. Roup dětský (Enterobius vermicularis) – parazituje v tenkém střevě dětí nebo dospělých. Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides) – parazituje v tenkém střevě člověka – převážně dětí, způsobuje nemoc ascaridózu. Svalovec stočený (Trichinella spiralis) – již z jeho názvu je zřejmé, že napadá svalovou tkáň hostitele. Vlasovec mízní (Wuchereria bancrofti) – napadá mízní cévy, jež ucpává a ty se následně zvětšují, způsobuje nepříjemné bolesti a horečky střídané zimnicemi. Vlasovec oční (Loa loa) – parazituje ve spojivkovém vaku, je příčinou svědění oka a zánětu kůže.
Odkaz parazitární infekce vyzkoušen na lidských pacientech
Vědci analyzovány vzorky stolice získané od 75 jednotlivců, kteří měli bydliště ve venkovských oblastech Malajsie, tedy v místech, kde je zvýšený výskyt parazitních červů, se skupinou malajsijských obyvatel města, kde přeci je je zvýšená hygiena lidí.
Při porovnávání vzorků stolice venkovských a městských obyvatel Malajsie, tým zjistil, že ti z venkovských oblastí měli významně méně tyčinkových Bacteroides, ale více Clostridií ve své střevní mikroflóře, městští obyvatelé. Kromě toho vědci zjistili, že toto složení vykazovali i jedinci, kteří byli v minulosti napadení cizopasnými červy a dnes už je nemají. Na druhou stranu prokázali, že dříve napadení jedinci, kteří vyhledali léčení parazitární infekce střev s užíváním antihelmintik (léků k odčervení) měli nižší hladiny Clostridií a vyšší úrovně Bacteroides .
Ken Cadwell, PhD, jeden z vědeckých pracovníků, který se účastnil výzkumu, uvedl: „Daná studie je jedna z prvních, která popírá dosud myšlenou teorii, že parazité právě způsobují IBD“. Zároveň dodal: „Naše studie by mohla změnit způsob, jakým vědci a lékaři přemýšlejí o léčbě IBD dodnes“.
Nicméně randomizované schválení spíše anekdotické hypotézy kolující dosud jen mezi nadšenými pacienty o tom, že červi přímo léčí IBD, je zatím ve fázi zkoušek a čeká ještě na nestranné potvrzení dalšími laboratořemi, než bude moci vstoupit v závaznou platnost.
Tato hypotéze, ale může stavět na jiné studii týmu z roku 2012, která zjistila, že opice s opičí formou IBD, mohou být léčeni pomocí šnečích vajec. Šnečí vejce bylo schopno přimět imunitní systém, aby si myslel, že infikovaná opice měla střevního hlístového parazita, který ve střevech vyvolal reakci pro snížení IBD.
Závěrem
V dalším výzkumu, tým newyorské univerzity plánuje určit přesněji, jak dokáže Clostridia předčit Bacteroides, a zároveň, zda neškodné Clostridium, dokáže udělat stejnou práci jako bakterie Clostridia. Navíc, chtějí zjistit, zda červí napadení může pomáhat i v boji proti jakékoli jiné autoimunitní nemoci – jako je roztroušená skleróza (MS), revmatoidní artritidy nebo diabetu 1. typu – při kterých také dochází ke změně střevní mikroflóry.
Vložit komentář