Ulcerózní kolitida je chronické onemocnění střevní sliznice. Další používané označení je také idiopatická proktokolitida. Termín idiopatická se používá proto, že vyvolávající příčina není známa. Onemocnění začíná obvykle postižením konečníku a omezuje se na tlusté střevo, zřídkakdy může být zánětem poškozena i konečná část tenkého střeva (terminální ileum). Ulcerózní kolitida poškozuje sliznici a působí zánětlivé změny a vředy na jejím povrchu. Často se střídají fáze bezpříznakové a aktivní.
Nejprve k tlustému střevu
Tlusté střevo je konečný úsek trávicí trubice. Jeho délka u dospělého člověka je až 1,5 metru. Dále navazuje na tenké střevo. Začíná slepým střevem v dutině břišní v oblasti pravé jámy kyčelní. Pokračuje vzestupným tračníkem směrem vzhůru a pod játry se ohýbá vlevo do příčného tračníku. Podél levé hranice břicha opět klesá jakožto sestupný tračník a ukončuje ho esovitá klička a konečník ústící do řitního otvoru.
Tlusté střevo má na starosti zahuštění zbytků potravy. Toho je dosaženo tím, že se z ní vstřebává voda. Tlusté střevo je osídleno velkým množstvím bakterií, které se rovněž podílejí na definitivní úpravě střevního obsahu. V tlustém střevě se tak vytváří stolice. Poslední úsek tlustého střeva je schopen ji zadržovat až do příhodného okamžiku.
Ulcerózní kolitida je civilizační nemoc
V chudých zemích je její výskyt nízký. V České republice je tímto onemocněním postiženo přibližně 45 ze 100 tisíc obyvatel. Mezi pacienty (nejčastěji ve věku 30 až 40 let) je o něco více žen než mužů. Počátek se ale může objevit už v útlém dětství.
V překladu znamená ulcerózní kolitida vředovitý zánět tlustého střeva (ulcerózní = vředovitý, colitis = zánět tlustého střeva). Vředy se ale ve střevu vyskytují jen u některých forem onemocnění.
Projevy nemoci závisí na mnoha faktorech:
- Na rozsahu postižení v počátku onemocnění
- Na věku
- Na délce trvání
- Na tíži příznaků
Obtíže nemocného souvisejí s rozsahem a aktivitou zánětu
- V některých případech se může ataka vyskytnout pouze jednou, izolovaně (pak není jisté, zda byla určena správná diagnóza).
- U menší části nemocných je onemocnění vleklé, s těžkými příznaky a s potížemi i v klidové fázi.
- U většiny pacientů je průběh onemocnění přerušovaný, střídavý.
Onemocnění může začít nenápadným průjmem
Ten později získá příměs krve. V průběhu několika týdnů se příznaky zpravidla zhoršují. U více než poloviny pacientů bývá první ataka lehká, proto může někdy zůstat nerozpoznána. Nejčastěji postihuje nemocné mezi 20 a 40 lety, u mladších a starších pacientů bývají příznaky těžší. Někdy je průběh natolik těžký, že je nutné odstranit část nebo většinu tlustého střeva již v průběhu první ataky.
V průběhu onemocnění může nastat fáze remise, tzn., že příznaky vymizí a pacient je bez obtíží. Endoskopický nález je v pořádku.
Hranice mezi aktivním onemocněním a remisí je ale velmi úzká, proto ji lze jen obtížně stanovit.
Projevy ulcerózní kolitidy:
- Průjem
- Bolesti břicha
- Hlen a krev ve stolici
- Horečka
- Nechutenství
- Nevolnost
Vložit komentář