Ulcerózní kolitida

Ulcerózní kolitida je chronické onemocnění střevní sliznice. Další používané označení je také idiopatická proktokolitida. Termín idiopatická se používá proto, že vyvolávající příčina není známa. Onemocnění začíná obvykle postižením konečníku a omezuje se na tlusté střevo, zřídkakdy může být zánětem poškozena i konečná část tenkého střeva (terminální ileum). Ulcerózní kolitida poškozuje sliznici a působí zánětlivé změny a vředy na jejím povrchu. Často se střídají fáze bezpříznakové a aktivní.

Nejprve k tlustému střevu

Tlusté střevo je konečný úsek trávicí trubice. Jeho délka u dospělého člověka je až 1,5 metru. Dále navazuje na tenké střevo. Začíná slepým střevem v dutině břišní v oblasti pravé jámy kyčelní. Pokračuje vzestupným tračníkem směrem vzhůru a pod játry se ohýbá vlevo do příčného tračníku. Podél levé hranice břicha opět klesá jakožto sestupný tračník a ukončuje ho esovitá klička a konečník ústící do řitního otvoru.

Tlusté střevo má na starosti zahuštění zbytků potravy. Toho je dosaženo tím, že se z ní vstřebává voda. Tlusté střevo je osídleno velkým množstvím bakterií, které se rovněž podílejí na definitivní úpravě střevního obsahu. V tlustém střevě se tak vytváří stolice. Poslední úsek tlustého střeva je schopen ji zadržovat až do příhodného okamžiku.

Ulcerózní kolitida je civilizační nemoc

V chudých zemích je její výskyt nízký. V České republice je tímto onemocněním postiženo přibližně 45 ze 100 tisíc obyvatel. Mezi pacienty (nejčastěji ve věku 30 až 40 let) je o něco více žen než mužů. Počátek se ale může objevit už v útlém dětství.
V překladu znamená ulcerózní kolitida vředovitý zánět tlustého střeva (ulcerózní = vředovitý, colitis = zánět tlustého střeva). Vředy se ale ve střevu vyskytují jen u některých forem onemocnění.

Projevy nemoci závisí na mnoha faktorech:

 • Na rozsahu postižení v počátku onemocnění
 • Na věku
 • Na délce trvání
 • Na tíži příznaků

Obtíže nemocného souvisejí s rozsahem a aktivitou zánětu

 • V některých případech se může ataka vyskytnout pouze jednou, izolovaně (pak není jisté, zda byla určena správná diagnóza).
 • U menší části nemocných je onemocnění vleklé, s těžkými příznaky a s potížemi i v klidové fázi.
 • U většiny pacientů je průběh onemocnění přerušovaný, střídavý.

Onemocnění může začít nenápadným průjmem

Ten později získá příměs krve. V průběhu několika týdnů se příznaky zpravidla zhoršují. U více než poloviny pacientů bývá první ataka lehká, proto může někdy zůstat nerozpoznána. Nejčastěji postihuje nemocné mezi 20 a 40 lety, u mladších a starších pacientů bývají příznaky těžší. Někdy je průběh natolik těžký, že je nutné odstranit část nebo většinu tlustého střeva již v průběhu první ataky.
V průběhu onemocnění může nastat fáze remise, tzn., že příznaky vymizí a pacient je bez obtíží. Endoskopický nález je v pořádku.
Hranice mezi aktivním onemocněním a remisí je ale velmi úzká, proto ji lze jen obtížně stanovit.

Projevy ulcerózní kolitidy:

 • Průjem
 • Bolesti břicha
 • Hlen a krev ve stolici
 • Horečka
 • Nechutenství
 • Nevolnost

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.