ženu bolí břicho

Záněty střev? – Crohn nebo ulcerózní kolitida…

Záněty střev jako Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida, obě nemoci představují vleklý problém se střevy.  Průjem, nevolnost  a křeče v břiše, lehká zvýšená teplota – příznaky, které napovídají mnoha nemocím v první řadě zřejmě střevní viróze, nebo si většina z nás řekne, že něco „špatného“ snědl.  Stačí si dát lehčí dietu, zalézt do postele, prospat se a hodně pít.

záněty střevJenomže, co dělat, když příznaky neodeznívají a „to“ něco se nám stále vrací? Stálé běhání na toaletu, ne že by to byla klasická „běhačka“ jako při virovém průjmu, ale přeci jen 5-8 krát za den na “ velké“ je neobvyklé, zvlášť, když je stolice stále řidší.

 

Záněty střev

Ať už se jedná o jakýkoliv střevní zánět, je vždy namístě vše řešit s lékaře.  Odběr krve dokáže odhalit sníženou imunitu, rozbor rektálního výtěru odhalí  případné nežádoucí baktérie, nebo ty přátelské Lactobacillus a Bifidobacterium, ale jen v malém množství. Všechny tyto rychlé testy poukáží na možnou příčinu, se kterou bude možné zahájit léčbu se specialistou. Do hry vstoupí gastroenterolog, proktolog, histolog, případně onkolog.

 

Víte, že …

ocetpřed 14 dny byla American Chemical Society publikována tisková zpráva o objevu čínských výzkumníků Lu Yu Bo Liu a jeho kolegů o příznivém vlivu octa na výstelku střevní mikroflóry¹. Sice zatím nejsou testy prokázány u lidí,  ale už tak jde o významný objev, který by mohl pomoci lidem se střevními záněty.  Studie prokázala prospěšnost octa  při obnově přátelských  bakterií ve střevech a potlačení nepříznivých proteinů způsobujících záněty střev.

 

Crohnova nemoc

Lékař kontroluje recidivu onemocnění střevJe zánětlivé střevní onemocnění, které postihuje různé úseky střeva, často konečnou část tenkého střeva. Často bývají postižené i části trávicí trubice.  O této nemoci jsme psali v minulosti pod názvem článku Crohnova nemoc.   Příznaky nemoci i forma možné léčby se od té doby příliš nezměnila, příčiny nejsou zcela jasné, ale pravděpodobný podíl snížené imunity stále platí. Zároveň se lékařští vědci přiklánění k dědičné predispozici, neboť výskyt nemoci se čím dál více prokazuje při znalosti rodinné zátěžové anamnézy.

Dosavadní léčba vykazuje léčbu kortikoidy u dětí jako méně vhodnou, v Číně již proběhly randomizované výzkumné zkoušky², potvrzující pomalejší hojení střevní sliznice při užívání kortikoidů u mírných až středních forem Crohnovy choroby a zároveň se prokazuje omezení růstu u dětí. V léčbě mají dobré výsledky látky zmírňují faktor nádorového bujení.

 

střeva

Ulcerózní kolitida

I při této  nemoci nedošlo od minulého článku Ulcerózní kolitida  k výrazným změnám. Nemoc je stále charakteristická pro tlusté střevo a konečník.  A vyšetření kolonoskopicky, je nejvíce průkazné pro zánětlivá střevní onemocnění. Léčba  je opět dlouhodobá, ale i zde platí, že se na výsluní dostávají imunosupresiva, tedy léky potlačující reakce poškozující organismus. V tomto případě  se neprokazuje nemoc v rámci rodinné anamnézy, není zcela platné, že by byla přímo dědičná ve stejném příznaku, ale začínají se objevovat „výzkumné vlaštovky“ v podobě  souvislostí nádorového bujení a ulcerózní kolitidy či zánětů střev.

 

Víte, že …

Zajímavé je, že výskyt ulcerózní kolitidy je vázán na vyspělost jednotlivých států. V chudých zemích je její výskyt řídký, je vyspělých hojnější, jen u nás v ČR poruchou trpí 45 obyvatel ze 100 000, ale toto číslo není konečné, už jen proto, že zatím neexistuje žádný aktuální přehled nemocnosti. Nemoc tedy můžeme prakticky řadit k takzvaným civilizačním chorobám.

 

U nespecifických zánětlivých střevních nemocí, které  jsou pokládány za významný rizikový faktor vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku, je  častěji  využíváno aminosalicylátů,  pro prevenci vzniku kolorektálního karcinomu.

 

Rodzíl mezi záněty střev

Ačkoli si nemoci na první pohled jsou podobné, některé příznaky jsou přeci jen typičtější pro jednu či druhou nemoc.

Příznaky Crohnova nemocUlcerózní kolitida
PrůjemSpíše ano, nevykytuje se opakující průjem.Ano, častý opakující se, bez zjevné příčiny, s krví a hlenem.
ZácpaAno, zácpa může být známkou omezení průchodnosti tenkého střeva.Spíše ne. Pouze v případech zadržování stolice, při bolestivém vyprazdňování.
KrváceníSpíše ano, není tak časté jako u jiných střevních nemocí.Ano vždy a hojně.
Bolest břichaAno, v části dolního břicha, křeče, přecházení až bolesti připomínající koliku. Většinou se vyskytuje před vyprazdňováním, po stolici se zmírní.Bolest se nevyskytuje stále. Může působit v dolní části břicha, v kyčlích a nebo se může projevit křečemi ve střední části břicha. Během vzplanutí onemocnění se může objevit krutá bolest, provázená nevolností. Intenzita bolesti asi po třech minutách odezní,aby se záhy vrátila.
HorečkaSpíše ne, pokud ano signalizují zhoršení nemoci.Ano, při počátku nemoci.
Další příznakyAno, nevolnost a zvracení, které poukazují na vážnější problém, absces nebo perforace střeva.Ano, návalová nevolnost, která může výjimečně skončit zvracením.
Nechutenství a úbytek váhyAno, časté odmítání stravy. dochází k váhovému úbytku o 10 až 20 %. Narušení růstu je u dětí a dospívajících velmi časté.Spíše ne, pacient jí většinou pravidelně.
Konečník a vyprazdňováníSpíše ne, pokud ano, pak při průběhu nemoci z důvodu zácpy.Ano, častá a řídká stolice, která dráždí sliznici konečníku. Mohou provázet perforace střev, natržení konečníku. Někdy problémy s udržením stolice.
Psychické a neurologické změnyAno, v podobě deprese.Ne.

 

rakovina tlustého střeva

Co je ale stejné pro obě nemoci, potažmo pro všechny záněty střev, je  remise, to je fáze onemocnění, během které příznaky vymizí, pacient je bez obtíží. Na druhé straně stojí relaps, což je období, během kterého střevní zánět znovu vzplane.

Trvání relapsu se liší případ od případu. Ale hranice mezi aktivním onemocněním a remisí je ale velmi úzká. Proto není dobré zapomínat na prevenci: Nekouřit, nepřejídat se rafinovanými cukry, zklidnit svůj život a vymýtit vlastní stres, dodržovat hygienu a návštěvy lékaře, všímat si dalších anomálií  jako zhoršujícího se zraku, vyrážek a kožních neduhů, bolestí kloubů, a  upravit jídelníček o vlákninu, ryby a dobře stravitelné ovoce a zeleninu.  A pokud by vám došla inspirace, co vařit nahlédněte do kuchařky S vařečkou kolem světa, kde naleznete tolik dobrot, že nebudete vědět, co ochutnat dříve.

 

 

 

Zdroj:

1. American Chemical Society tisková zpráva, Vinegar could potentially help treat ulcerative colitis,ACS News Service Weekly PressPac: 10.02.2016 – publikováno online 24.2.2016 [http://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/presspacs/2016/acs-presspac-february-10-2016/vinegar-could-potentially-help-treat-ulcerative-colitis.html]

2. Youyou L. et al. Short-Term Efficacy of Exclusive Enteral Nutrition in Pediatric Crohn’s Disease: Practice in China. Gastroenterol Res Pract 19.5.2015 – publikováno online 24.2.2016; doi: 10.1155/2015/428354 [www.researchgate.net/publication/277977653_Short Term_Efficacy_of_Exclusive_Enteral_Nutrition_in_Pediatric_Crohn’s_Disease_Practice_in_China]

 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.