Českým nemocnicím chybí 130.000 dárců krve

V Česku je nyní 278.000 bezpříspěvkových dárců, jejich počty však neustále klesají. Evropská unie doporučuje nejméně čtyři až šest procent dárců z celkového počtu obyvatel. V Česku by tedy mělo být dárců minimálně 400.000. Řekl to předseda Společnosti pro transfuzní lékařství Vít Řeháček.

ČR je v produkci transfuzních přípravků zatím dlouhodobě soběstačná, může se to však změnit. Problém s dostatkem krve může nastat už na podzim kvůli prasečí chřipce, ale i dlouhodobě kvůli stárnutí populace, upozornil. Zpřísňují se také kriteria pro výběr dárců, zároveň roste neochota některých zaměstnavatelů dárce uvolňovat. O práci se bojí i samotní dárci, vysvětlil další příčiny.
Zmínil i nedostatečné společenské ocenění bezplatných dárců a placené odběry plazmy v komerčních centrech. Odběry od bezplatných dárců jsou bezpečnější. Penězi motivovaný dárce může zamlčet některé rizikové faktory, upozornil Řeháček.
Nedostatek lidí, kteří by šli darovat krev poprvé, vysvětlil nedostatkem informací o potřebě krve, o výhodách bezplatného dárcovství, strachem z odběru a údajným nedostatkem času. Málokdo ví, že plazma odebraná v komerčních centrech se nevrací do ČR v podobě léčiv pro pacienty, pomáhá někde jinde, uvedl.
Od prvního září Společnost pro transfuzní lékařství spolu s partnerem rozjíždí kampaň nazvanou Staň se dárcem krve právě ty, která má přilákat více dárců krve. Potrvá minimálně do půlky října. Každý, kdo od 1. září daruje krev v jedné ze 45 zapojených nemocnic, získá materiály o dárcovství krve a plechovku nealkoholického piva.
V Česku může darovat krev zdravý člověk od 18 do 65 let (prvodárce do 60 let) vážící více než 50 kilogramů. Při odběru plné krve přijde o 450 mililitrů této tekutiny. Jehla má v průměru dva milimetry, ale vpich bolí stejně jako odběr u praktického lékaře. Všechen materiál je sterilizovaný a je na jedno použití. Muži mohou chodit na odběry až pětkrát ročně, ženy čtyřikrát.
Odebraná krev se dále zpracovává a dělí se na jednotlivé složky, které mají různě omezenou dobu použitelnosti (červené krvinky, krevní destičky s bílými krvinkami a plazma). Jeden odběr může pomoci i třem pacientům, řekla primářka transfuzního oddělení pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Přístup některých pravidelných dárců je podle ní „dojemný“. „Jsou schopni položit tužku v zaměstnání a přijet taxíkem darovat krev,“ uvedla. Více informací lze nalézt na www.transfuznispolecnost.cz nebo na www.stansedarcem.cz.
V ČR se ročně spotřebuje 410.000 transfuzních jednotek červených krvinek, 210.000 jednotek plazmy a 35.000 léčebných dávek krevních destiček. Počet odběrů mírně rostl do roku 2004, v roce 2007 klesl pod 400.000.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.