Chůze s holemi je vhodnou sportovní aktivitou pro řadu lidí

Dynamická chůze s holemi neboli nordic walking má pozitivní vliv na zdraví a může ji praktikovat široké spektrum lidí. Druhý ročník celorepublikové osvětové akce chce tuto aktivitu za pomoci odborníků z řad lékařů představit široké veřejnosti. „Tato chůze je vhodná téměř pro všechny věkové a výkonnostní skupiny bez rozdílu pohlaví,“ řekla organizátorka akce Jaruška Morávková.

Tour Nordic Walking odstartuje 14. dubna v Kladně a postupně se uskuteční v Hradci Králové, Olomouci, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Prostějově, Mladé Boleslavi, Liberci, Karlových Varech a Praze, kde bude 22. září ukončena. Součástí akce budou kromě seznámení se s teorií této pohybové aktivity také stanoviště měření hodnot cholesterolu, krevního tlaku nebo hladiny cukru v krvi. Účastníky dále čeká pochod s holemi a snaha o vytvoření rekordu v počtu účastníků. 

„V ČR je v průměru asi 51 procent obyvatel, kteří mají problémy s nadváhou. Ta tendence je bohužel v posledních letech narůstající,“ řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. V rámci Evropské unie je naše republika s fyzickou aktivitou obyvatelstva na posledních místech, dodal Vít. 

Aktivní pohyb je podle odborníků velmi důležitý již v dětství. „Pokud někdo v dětství nebo mládí nesportoval, má velké riziko, že se později stane obézní,“ uvedl obezitolog Štěpán Svačina. Podle něj jsou akce tohoto typu důležité tím, že mohou zaujmout i tu část populace, která by se jinak styděla navštívit například fitcentra. 

Podle primářky pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) Martiny Vašákové je nordic walking, stejně tak jako chůze nebo jízda na kole, vhodný i pro lidi, kteří se potýkají s nemocemi plic. „Zlepšení se dostaví navzdory tomu, že se nezvýší kapacita plic. Zvýší se ale jejich trénovanost,“ dodala Vašáková. 

K tomu, aby se nordic walking stal zdraví prospěšnou aktivitou, je ovšem potřeba zvládnout zásady jeho správné techniky. Důležité jsou zejména správný výběr typu a velikosti holí, dále zvolení vhodné intenzity, frekvence a trvání chůze a také správné držení těla. 

Loni se do akce zapojilo sedm měst, ve kterých se chůze s holemi zúčastnilo 1454 lidí, kteří ušli přes 3800 kilometrů.  

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.