Téměř polovina českých žen se obává bolestí kloubů a nadváhy

Téměř polovina českých žen se obává bolestí kloubů a nadváhy, pětina se bojí rakoviny či infarktu, jen 16 procent žádné obavy ze zdravotních problémů nemá. Zjistil to průzkum zaměřený na celkové zdraví a duševní pohodu českých žen, názory na zdravý životní styl a pravidelné zdravotní prohlídky.

Průměrná délka života českých žen je 80,5 roku, což je mírně pod průměrem EU, kde je to 81,7 roku. I tak to je nejvyšší věk mezi zeměmi visegrádské čtyřky, kam se vedle Česka řadí Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Jako velmi dobré nebo dobré hodnotí své zdraví 59,5 procenta českých žen. V Evropě jsou se svým zdravím nejspokojenější ženy v Irsku, 83 procent, nejméně ženy v Portugalsku, 42,6 procenta.

Většina dotázaných Češek se podle průzkumu obává bolestí kloubů, 49 procent, a nadváhy, 41 procent, jako možné hrozby pro příštích pět let. Méně než pětina se obává jiných hrozeb, jako je rakovina prsu nebo infarkt.

Polovina žen v průzkumu tvrdila, že dodržují pravidelné zdravotní prohlídky alespoň jednou ročně. Jen každá osmá uvedla, že podstoupila zdravotní prohlídku až za pět let; ve věku 25 až 34 let každá pátá.

Rakoviny prsu se obává 19 procent žen, díky fungujícímu systému mamografického screeningu se ale podařilo, že vyšetření na mamografu má 53 procent žen. Ve věku 45 až 54 let bylo na mamografickém screeningu devět žen z deseti. Naprostá většina žen, 97 procent, souhlasí s tím, že pravidelné mamografické vyšetření může odhalit rakovinu prsu.

Pokud by vážně onemocněly, chce 81 procent žen znát všechny podrobnosti, 16 procent nezbytné informace a dvě procenta nechtějí slyšet nic.

Podle statistiků zemřelo v roce 2009 v Česku na rakovinu 12.400 žen, z nich přes 1600 na rakovinu prsu. Počet úmrtí na rakovinou prsu v Česku mírně klesá od roku 2004 a po Finsku je druhý nejnižší v Evropě.

Podle předního českého odborníka v diagnostice a screeningu rakoviny prsu profesora Jana Daneše je nutné investovat do prevence stejně jako do léčby. „Zdravotní výchova veřejnosti je kriticky důležitá, protože chronické choroby se šíří po celém světě. Pokud lidem pomůžeme pochopit důsledky jejich životního stylu, umožníme jim zlepšit jejich vlastní zdraví a díky tomu snížit jejich riziko choroby,“ řekl.

Průzkum se konal v první polovině dubna a odpovídalo v něm 500 žen.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.