Kostní dřeň je ochotno darovat v České republice 60.000 lidí

Dnes to řekl přednosta kliniky dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice (FN) v Motole Jan Starý při příležitosti oslav dvacátého výročí první transplantace kostní dřeně u dítěte v Česku.

„Všechna čest českým dárcům, protože 60.000 lidí v ČR je ochotno kdykoli poskytnout svoji kostní dřeň nebo svoji krev nemocným dětem nebo dospělým,“ řekl Starý. V Česku jsou dva registry dárců kostní dřeně a registr pupečníkové krve. Na celém světě je v asi 60 registrech evidováno 13 milionů dárců. Registry jsou spojeny počítačově.

Transplantace kostní dřeně může zachránit život pacientům s leukémií, poruchou krvetvorby a dalšími nemocemi krve a obranyschopnosti. „Transplantace kostní dřeně je komplikovaná léčebná metoda, která se nabízí jenom těm pacientům, kteří nemají jinou šanci na vyléčení,“ řekl Starý. Pro ně se musí nalézt vhodný dárce kostní dřeně, takzvaného štěpu. Dárce je buď v rodině, sourozenec či rodič, nebo dárce z registru nepříbuzných dárců.

Za dvacet let v Motole transplantovali kostní dřeň více než 500 dětem, ať už štěp od dárce, nebo vlastní. Ročně dělají asi 30 transplantací u dětí. „Není žádný čekací list, všechny děti, které transplantaci potřebují, ji dostanou,“ řekl přednosta. Lidí, kteří podstupují transplantaci jako dospělí, je daleko více.

Dětem lékaři poskytnou intenzivní léčbu, aby zničili jejich nádor či chybnou imunitu. Cizí kostní dřeň nejen zachrání život obnovením krvetvorby, ale v případě leukémie jsou zdravé buňky dárce schopny ničit leukemické buňky, což chemoterapie někdy nezvládne, vysvětlil Starý.

Transplantací je o něco málo více než transplantovaných dětí. „Druhé transplantace jsou takové heroické léčebné zákroky, které naštěstí nemusíme dělat často,“ podotkl přednosta.

Úspěšnost zákroků byla v minulosti kolem 45 procent, nyní se vyléčí na 70 až 80 procent dětí. „Úspěšnost se zvyšovala nejenom tím, jak jsme se učili pacienty lépe ošetřit, ale zlepšovala se tím, jak šla medicína a její pokrok dopředu,“ řekl Starý. Dříve pacienti podstupovali transplantace i od dárců, kteří nebyli zcela vhodní. Nebyly metody, jak dokonalou shodu najít. Nastávala takzvaná reakce štěpu proti hostiteli, vysvětlil.

Při hledání vhodného dárce se sleduje shoda v deseti znacích na krvinkách. Někdy se najde vhodný dárce díky přístupu do všech světových registrů velmi brzy. Pokud musí kostní dřeň poskytnout živý dárce, trvá to většinou asi dva měsíce. Jindy to ale může trvat i řadu měsíců.

Pomoci může i pupečníková krev. Krev, která zbude v placentě po porodu, se zmražená schovává v bankách pupečníkové krve, jedna je i v Motole. Umožňuje transplantaci, i pokud není úplná shoda pacienta s dárcem, byť to má určitá rizika, uvedl Starý. Informace o možnostech dárcovství dřeně dostanou zájemci na každé transfuzní stanici.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.