Zdravým životním stylem mohou ženy zmírnit důsledky menopauzy

Zdravým životním stylem mohou ženy podle odborníků předejít některým důsledkům menopauzy. Kolem padesátky slábne tvorba hormonů, které ženu chrání před nemocemi srdce a cév. Pacientek s infarktem a mrtvicí pak výrazně přibývá. Přibližně od 40. narozenin by se proto měly ženy aktivně začít připravovat, aby pro nadcházející životní období byly v co nejlepší kondici.

Jen každá devátá Evropanka, a dokonce jen každá čtrnáctá Češka si uvědomuje, že na nemoci srdce a cév umírá po padesátce více žen než mužů,“ shrnula výsledky mezinárodního průzkumu pořádaného v šesti evropských zemích zemích Andrea Volfová ze společnosti TNS AISA.
Pětina žen se obává nemocí srdce, na které umírá 16krát více žen než na obávanější rakovinu prsu, pouze každá devátá si uvědomuje možné zdravotní komplikace související se zvýšenou hladinou cholesterolu. Dlouhodobě vyšší hladina cholesterolu přitom může vést k tomu, že se cholesterol ukládá v cévních stěnách, zužuje průtok krve a zatěžuje srdečně-cévní systém.
„Obecně lze doporučit, aby ženy v předmenopauzálním a menopauzálním věku dodržovaly pitný režim, měly ve stravě dostatek vlákniny a kvalitních bílkovin a omezily přísun živočišných tuků ve prospěch rostlinných. V tomto věku řeší vedle problémů s nadváhou mnoho žen také vyšší hladinu cholesterolu,“ řekla nutriční terapeutka Margareta Iliopulosová.
Na nových webových stránkách www.meno-pauza.cz najdou ženy speciální „naučnou stezku“, která jim v sedmi krocích poskytne nejdůležitější informace o menopauze. Obrátit se mohou také na bezplatnou informační linku 800 175 324.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.