Ženy, které si pravidelně poklábosí, jsou prý zdravější

Ženy, které si jdou často poklábosit s kamarádkami, jako například hrdinky seriálu Sex ve městě, jsou zdravější a šťastnější, tvrdí vědci. Výzkum ukazuje, že při klábosení se zvyšuje hladina progesteronu, což je hormon, který snižuje úzkost a stres. Hraje také důležitou roli při společenském sbližování a dělá ženy šťastnější.

Vědci z univerzity v Michiganu spárovali 160 studentek a polovina dostala za úkol, aby si povídaly a vyptávaly se navzájem tak, aby se během hovoru sblížily. Jedna z otázek zněla, S kým byste chtěla povečeřet, kdybyste si mohla vybrat kohokoli na světě? nebo Co byl váš největší kompliment?
Ostatní páry dostaly za úkol udělat korekturu studie z oboru botaniky.
Po dvaceti minutách u studentek, které se poznaly navzájem při povídání, zůstala hladina progesteronu na stejné úrovni nebo se zvedla. Ale u další skupiny progesteron klesl.
„Mnoho hormonů podílejících se na sbližování lidí vede k omezení stresu a strachu,“ řekla vedoucí výzkumu Stephanie Brownová. „Vyšší hladina progesteronu má možná zásadní vliv na tyto účinky,“ uvádí ve studii, která byla uveřejněna v časopise Hormones and Behaviour.
„Je důležité najít spojení mezi biologickými mechanismy a sociálním chováním lidí,“ dodala.
Toto spojení podle ní pomáhá pochopit, proč lidé v těsných vztazích jsou šťastnější, zdravější a žijí déle než ti, kdo jsou společensky izolováni.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.