Kontaktní čočky změní vidění i styl

Zlepšit vidění, ale také změnit styl a image člověka mohou moderní kontaktní čočky. Podle specialistů je jejich nošení považováno za součást úsilí o zdravý způsob života. Jsou praktické, hygienické a zároveň napravují oční vady. Využívají se také pro kosmetické přebarvení duhovky a mohou být nápadným až extravagantním módním doplňkem.

„Barevné tónovací kontaktní čočky jsou vnímány převážně jako módní trend. Jsou ale k dispozici v různých dioptrických hodnotách. Mohou přirozeně měnit vzhled očí a zároveň korigovat krátkozrakost či dalekozrakost,“ řekla členka rady České kontaktologické společnosti Svatava Háčiková. Upozornila, že barevné čočky se využívají zejména k ozvláštnění vzhledu. Takzvané crazy vzorky, jejichž majitel získá pohled kočky, leoparda nebo mimozemšťana, si oblíbila zejména mládež. Na výběr jsou také různé barvy včetně safírové, kaštanové nebo zelené. Prodávají se krycí i tónovací čočky, které jen zvýrazňují přirozenou barvu očí.
Podle statistik společnosti Johnson & Johnson Vision Care je v České republice a na Slovensku více než 7,5 milionu lidí, kteří potřebují nejrůznější korekci zraku. Pouze zhruba 300.000 z nich, tedy asi čtyři procenta, používají kontaktní čočky. V západní Evropě je procento uživatelů téměř dvojnásobné, v USA je to zhruba 15 procent a v Japonsku se jejich počet blíží 20 procentům. Průzkumy zároveň naznačují, že je v Česku a na Slovensku mírně vyšší zájem o barevné dioptrické čočky než o čiré.
Většina prodávaných měkkých kontaktních čoček jsou výrobky určené především ke korekci zrakových vad. Zájemci o kontaktní čočky preferují poslední dobou výrobky určené pro jedno použití. Z materiálů se pak prosazují produkty ze silikonovo-hydrogelových materiálů. Novinkou jsou jednodenní silikonovo-hydrogelové čočky, které se již objevily také na českém trhu. Jejich výhodou je podle prezidenta České kontaktologické společnosti Pavla Rezka vysoká propustnost kyslíku. Při prezentaci produktu upozornil, že tento moderní výrobek nepůsobí červenání očí a poskytuje ochranu před UV zářením. „Ideální vlastnosti moderní kontaktní čočky jsou čtyři: čočka by měla být hladká a pružná, vysoce smáčivá, propustná pro kyslík a chránit proti UV záření,“ řekl.
Při sportu nebo v létě, kdy je žádoucí společně s dioptrickou korekcí zraku nosit i brýle s ochranou proti UV záření, jsou podle specialistů čočky podstatně vhodnější než brýle. Lidé je prý stále častěji využívají také pro společenské události.
Tónovací čočky mohou podle odborníků lehce zkreslovat vnímání barev. „Krycí kontaktní čočky mají barevnou duhovku a čirou zornici, tedy střed čočky. Mohou tak poněkud zužovat periferní vidění za šera a ve tmě. Jsou vhodné spíše pro společenské příležitosti. Lidé s vysokými nároky na vidění, například řidiči, by měli zvážit jejich použití,“ zdůraznila Háčiková. Upozornila zároveň, že barevné kontaktní čočky vyžadují stejnou péči jako jiné čočky určené ke korekci zraku a aplikovat by je měl výhradně specialista.
Kosmetické kontaktní čočky se využívají ke změně vzhledu, ale také při některých vrozených, poúrazových nebo pooperačních stavech. Vhodné jsou, když chybí část duhovky nebo je zornice abnormálně rozšířená. Podle Háčikové pomáhají snížit oslnění oka. „Speciálním typem kosmetických čoček jsou čočky s černou zornicí a barevnou duhovkou, které slouží k výrazné úpravě vzhledu nevidoucího oka po úrazech nebo závažných očních onemocněních,“ vysvětlila.
Podle oftalmologů je pomocí kontaktních čoček možné korigovat krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Oproti brýlím poskytují plné periferní vidění. Jejich nositeli mohou být lidé všech věkových skupin. Nákup by ale vždy měli konzultovat s kontaktologem.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.