Bez překvapení skončil projekt laboratoří synlab czech, který se opět zaměřil na testování hladiny tuků v krvi. Od 29. května do 9. června 2017 mohli zájemci díky preventivnímu programu Zdraví národa absolvovat další bezplatné vyšetření, o které byl zájem už v minulých letech. Výsledky bohužel potvrdily, že s cholesterolem jsme na tom bídně.
Možnosti bezplatného vyšetření využilo během dvou týdnů přes 2 000 lidí. Více než dvě třetiny z nich byly ženy, a to nejčastěji ve věku od 40 do 50 let a nad 60 let. Příjemným překvapením byl ohlas i u mladších zájemců – jak mezi ženami, tak mezi muži. V laboratořích synlab czech se z odebraného vzorku krve zjišťovaly čtyři parametry – celkový cholesterol, HDL a LDL cholesterol a triacylglyceroly. Právě vyšší hodnoty LDL cholesterolu, triacylglycerolů a celkového cholesterolu v krvi jsou jedním z hlavních ukazatelů možných zdravotních problémů s kardiovaskulárním systémem.
U obou pohlaví se výsledky vyšetření zhoršovaly spolu s narůstajícím věkem. V případě celkového cholesterolu byly mimo referenční mez u 56 % vyšetřených žen a 48 % mužů. „Vysoká hladina celkového cholesterolu v krvi je rizikovým faktorem rozvoje aterosklerózy, tedy procesu ukládání tukových látek ve stěnách tepen a ztlušťování jejich stěn, a jejích následných komplikací z nedostatečného prokrvení orgánů. Jedná se především o onemocnění srdce, mozku a dolních končetin,“ vysvětluje MUDr. Ladislav Krajči, CSc., internista ze společnosti synlab czech s. r. o.
Ještě hůře dopadly výsledky u LDL cholesterolu, jehož zvýšenou hodnotu mělo shodně 65 % vyšetřených mužů i žen. Problémy s HDL cholesterolem pak mělo téměř 16 % pacientů a necelých 14 % pacientek. Zatímco nadbytky „zlého“ LDL cholesterolu se usazují na stěnách tepen a zvyšují riziko srážení krve, „hodný“ HDL cholesterol pomáhá nadbytky tuků vracet do jater a tím snižuje riziko jejich usazování. Posledním sledovaným parametrem byly triacylglyceroly, u kterých referenční mez překročila jedna třetina vyšetřených mužů a necelá pětina žen a které se také významně spolupodílejí na rozvoji aterosklerózy.
„Překvapením pro nás bylo velké množství mladých pacientů, kteří měli výsledky mimo normu, někdy dokonce výrazně mimo normu, a to mnohdy i u několika sledovaných parametrů najednou,“ doplňuje MUDr. Krajči, CSc. Pokud výsledky vyšetření nepřekročily mezní hodnoty významně, lze je upravit změnou životosprávy. Odborníci doporučují vyhýbat se tučným a sladkým jídlům a naopak do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na vlákninu (ovoce, zelenina), ryby a libové maso. Také bychom neměli zapomínat na pravidelný pohyb.
Další bezplatné vyšetření, tentokrát revmatoidního faktoru, nabídne preventivní program Zdraví národa v druhé polovině září.
Vložit komentář