pátá nemoc

Pátá nemoc

Možná jste to někdy slyšeli, možná je to pro vás novinka. Existuje pátá nemoc u dětí. Nemoc o které si maminky sdílejí na sociálních portálech, možné i nemožné. Po mnohém pročtení, některých diskuzí zasvěcených pečovatelek a samozvaných léčitelek, by člověk nabyl dojmu, že se jedná o nemoc, která není zas až tak nebezpečná a pod kterou se schová cokoli, co nejde nikam zařadit. To je ale hrubý omyl, stejně jako se nejedná o běžnou a lehkou nemoc ! 

Pátá nemoc je lidové označení erythema infectiosum, což je infekční onemocnění způsobené parvovirem B19.

Víte, co je …

Parvovirus B19 patří mezi běžné lidské patogeny. Je řazen mezi nejmenší známé DNA viry, které infikují lidské buňky. Zjednodušeně řečeno, zapříčiňuje rozpad a neumožňuje obnovu červeným krvinkám (erytrocytům) důležitým pro transport kyslíku po celém těle.

 

Projevy páté nemoci

Pátá nemoc objevuje se nejčastěji na jaře, frekvence je vyšší i v zimě  a přenos probíhá  nejčastěji kapénkami z dýchacích cest.  Projevuje se horečkou a bolestmi hlavy a bolestmi svalů. Asi 3 dny na to, se nejprve na tváři a po té po celém těle, včetně plosek nohou a dlaní objeví vyrážka, která na těle tvoří síťovitou kresbu.  U vyrážky je typické, že se mění její intenzita zbarvení mezi chladem a teplem. Vyrážka ale nemusí být přítomná u každého nemocného. Na druhou stranu se vyrážka může objevit u nemocných ještě za tři týdny, po zmizení prvního výsevu. Inkubační doba  nemoci je 10-18 dnů a jejím nejčastějším přenosným místem bývá mateřská školka, nebo družina školy, kde si děti hrají ve shluku. pátá nemoc

 

Diagnostika páté nemoci

Provádí se pouze a jen bezpečně rozborem krve, zjištěním krevního obrazu, který při pozitivním nálezu obsahuje snížené množství červených krvinek a stejně tak i bílých krvinek, které bojují  s infekcí. V kloubech nemocného se naopak mohou vyskytovat obrovské erytrocyty. Postupně se v krevním obrazu objevují  protilátky a imunoglobin.

 

Jak se léčí pátá nemoc

U dětí zdravých pouze domácím klidem, v izolaci a s analgetiky proti bolestem.  V případě nelepšícího se stavu páté nemoci, jsou následně podávány krevní infuze. Větší problém nastává u dětí, které mají poruchy krvetvorby, zde by mohl mít průběh klidové léčby fatální následky. Zde je totiž potřeba podávat krevní transfúze ihned, aby nedocházelo ke kolapsu důležitých životních funkcí.  Potlačením infekce se vytváří dlouhodobá imunita, která zajistí, že Parvovirus 19  pro zdravého člověka již nepředstavuje hrozbu.

 

Největší nebezpečí páté nemoci

těhotná paní odpočíváVelmi nebezpečná  je nemoc pro těhotné ženy. Při onemocnění těhotné ženy může virus projít placentou, dostat se do kostní dřeně plodu a způsobit útlum krvetvorby s následným těžkým postižením plodu. Dochází k potratu, porodu hydropického (hydrops = vodnatelnost), často mrtvého plodu nebo novorozence s těžkou chudokrevností (anémií). Riziko poškození plodu při onemocnění v těhotenství je asi 5–10% a to zejména při infekci matky v druhé třetině těhotenství.  Druhou stránkou nebezpečí je situace, kdy se může plod nakazit od matky, která může být již na Parvovirus 19 imunní, avšak nemoc zachvátí plod natolik invazivně, že se zpětně přenese na matku, která, pokud v těhotenství trpí chudokrevností, může podlehnout následkům infekce.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.