vyrážka

Šestá nemoc

Ač to vypadá jako z dobrá komedie, nalezneme nejen v knihách lékařských, ale i v pediatrických ordinacích šestou nemoc. I tato šestá nemoc je opět, zcela nesmyslně, považována za běžnou dětskou virózku a při tom se jedná znovu o závažnější problém, který se nevyplatí přehlížet.

Šestá nemoc je akutní horečnaté onemocnění horních dýchacích cest spojené s vyrážkou. K infekci dochází nejčastěji během prvních dvou let života. Původcem je v 90 % šestý a v 10 % sedmý lidský herpetický virus (HHV6, HHV7). Znovu se s ní musí tělo poprat samo, aby si dokázalo vytvořit protilátky, které pak tělo ochrání zpravidla po celý život.

Protilátky po prodělaném onemocnění je možno prokázat u 90 % dospělých pacientů.  Inkubační doba je 5–12 dní a přenos infekce je vzdušnou cestou – kapénkami.

Příznaky šesté nemoci

U dětí má onemocnění typický průběh, který začíná horečkou trvající až 4 dny. Po poklesu teploty se objevuje drobnoskvrnitá vyrážka růžové barvy. Vyrážka se vysévá hlavně na trupu, šíří se na krk a horní končetiny, ale  postupně do 2 dnů ustupuje. Lékař diagnózu stanovuje zpravidla na základě klinického průběhu, ve sporných situacích (hlavně při nutnosti odlišení možné alergické vyrážky) je možné vyšetření protilátek proti oběma virům HHV6, HHV7.šestá nemoc u dítěte

Opět se provádí laboratorním vyšetření krve, kdy je v krevním obraze zpravidla snížení celkového počtu bílých krvinek (tzv. leukopenie), při vyšetření zánětlivých parametrů (CRP) je koncentrace této bílkoviny v normě nebo jen lehce zvýšená. Stanovení koncentrace zánětlivých parametrů v séru nám lékaři může pomoci v rozlišení virové (norma nebo jen lehké zvýšení) a bakteriální příčiny onemocnění (výraznější zvýšení hladiny).

Léčba

Léčba onemocnění je symptomatická, tzn. je zaměřena na odstraňování nepříjemných příznaků a stesků pacienta. Je doporučován domácí klidový režim, dostatečný přísun tekutin, kontrola teploty a při teplotě nad 38° C podávání léků na snižování horečky.

Onemocnění je virového původu, antibiotika nemají žádný vliv na vyléčení pacienta a z27ásadně se nepodávají. Důvodem nepodávání je, že pokud se objeví, vyrážka, pak bývá často chybně označena jako alergická reakce na antibiotika.

Po onemocnění může přetrvávat mírné zvětšení krčních mízních uzlin. Průběh onemocnění může napodobovat i infekční mononukleózu, hlavně v případě primární infekce u větších děti nebo u dospělých. U dětí jsou nejčastější komplikací tzv. febrilní křeče.

 

Víte, co …

jsou febrilní křeče? Záchvaty křečí, které se někdy objevují u malých dětí při horečce. Postihují převážně děti do 3 let. Dostavují se v průběhu nejrůznějších horečnatých onemocnění. Objeví se převážně při náhlém vzestupu tělesné teploty. Provází je krátkodobé bezvědomí, křečovitý stah svalstva,  apnoe.  Více o febrilních křečích zjistíte zde.

 

Těžké průběhy onemocnění jsou vzácné, infekce pak může probíhat jako zánět mozku a mozkových blan (meningoencefalitida), zánět jater (hepatitida), může docházet k postižení krvetvorby, u pacientů po transplantaci k rozvoji zánětu plic (pneumonie).

Pacienti se sníženou imunitou

operační nářadíVirus po prodělaném onemocnění doživotně přetrvává v lidském organizmu, jeho reaktivace je běžným jevem a u pacientů bez poruchy imunity nebývá provázena klinickými příznaky.U pacientů se sníženou imunitou (např. po transplantaci orgánů či kostní dřeně) může být reaktivace viru příčinou rejekce (odvržení) transplantovaných orgánů a rozvoje těžkého zánětu plic.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.