Obory


Baba dnes radí

Co na suché ruce?

Vodu po vařených bramborách přelijte do misky a nechte vychladnout. Potom do ní ponořte ruce asi na pět minut. Tato koupel pokožku rukou vyhladí a vyživí, bramborová voda totiž obsahuje velké množství škrobu. Pak ruce osušte a nakrémujte.

Není vhodné pro lidi s citlivou kůží. Některé složky bramborového odvaru mohou u citlivých lidí způsobit podráždění a zčervenání (zejména u lidí s atopií). Pokud vaříte brambory v osolené, nebo jinak okořeněné vodě, raději ji vylijte a suchou kůži promažte Lipobasí.

Artróza v koleně

Mám 2. stupeň artrózy v koleně. Koleno z ničeho začne bolet tak, že nemohu chodit. Lečím nemisilem a dnes jsem dostala na ortopedii coxtral. To je taky nemisil. Nevím, zda to pomůže. Jak mám pokračovat, abych byla schopna chůze? Mám dělat priznicové obklady? Poraďte. Prosím. Koleno mi dnes bylo prohlídnuto a řekli, že je jinak v pořádku, ale je to rozbouřené.

MUDr. Marta Šimůnková:
Léky, které berete, převážně tlumí bolest, ale nemohou zastavit degenerativní proces v kolenním kloubu. Obklady nic nezkazíte, ale výrazně vám nepomohou. Nutné je šetření kloubu (žádné dřepy, chůze do schodů také není optimální, skoky by měly být přímo zakázány, pozor na sporty typu squash a tenis) a současné posilování svalstva, především stehenního. Pro to je dobré cvičení ve vodě, kdy při pohybu proti odporu vody, ale bez zátěže váhy těla, se svaly posilují a protahují zároveň. Dobré jsou i tzv. izometrické kontrakce, tedy zatínání svalu – vsedě, vleže, ale minimálně v sérii po 50 stazích několikrát denně. Pro obnovu a výživu kloubní chrupavky můžete zkusit i potravní doplňky s glukosaminem a chondroitinem, případně ještě s kyselinou hyaluronovou. V lékárnách jich je na výběr několik. Pochopitelně k péči o artrotické klouby patří i kontrola tělesné hmotnosti.

zdroj: MUDr. Marta Šimůnková