Zcela vynechat tuk z jídelníčku je podle odbornice na zdravou výživu Jitky Ruskové extrém, který nesvědčí zdraví. Špatný je i opačný extrém, kdy člověk vůbec neřeší množství, složení ani původ tuku. Podle evropského průzkumu jedí Češi jako většina Evropanů příliš mnoho tuku, až moc často živočišný, který jejich zdraví moc nesvědčí. Třetina dotázaných soudí, že je lépe se tuku zcela vyhnout.
„Žádný extrém není správný a pravda je někde uprostřed. Tuky bychom neměli v žádném případě z jídelníčku vylučovat, je ale třeba zamyslet se, jaké tuky jíme,“ řekla nutriční terapeutka z Poradenského centra Výživa dětí Praha. Tuky mají tvořit 30 procent denního příjmu energie, u dětí až 50 procent, u lidí na dietě 20 procent, upřesnila.
Podle Ruskové se vyplatí vybírat „dobré“ tuky s převahou nenasycených mastných kyselin. Jsou v rostlinných olejích a výrobcích z nich, například margarínech, ořeších a semenech. „Dobrých“ tuků by člověk měl sníst dvě třetiny celkového denního množství přijatých tuků.
„Špatné“ tuky jsou všechny živočišného původu, kromě rybího oleje, tedy máslo, sádlo, tuk v mléce a mléčných výrobcích, vejcích, vnitřnostech, mase a uzeninách. Jsou také skryté v náplni sušenek či polevách. Obsahují nasycené mastné kyseliny a cholesterol, přispívají k rozvoji nemocí srdce a cév. Tyto tuky mohou tvořit nejvýš třetinu přijatých tuků.
Členové Fóra zdravé výživy totiž spočítali, že už běžné jídlo obsahuje dostatečnou dávku nasycených, tedy živočišných tuků. K namazání na pečivo a na vaření už pro ně místo nezbývá. Vhodnější jsou margaríny.
Ty naopak nejsou vhodné na vaření a smažení – horkem se ničí zdravotní výhody a vznikají látky zdraví škodlivé, například transmastné kyseliny.
„Výrobky s obsahem tuku do 60 procent se hodí pro studenou kuchyni, případně na maštění hotových pokrmů. Výrobky s vyšším obsahem tuku, včetně rostlinných olejů, se dají použít i v kuchyni teplé. Za každých okolností musíme však dávat pozor, abychom tuk nepřepálili,“ shrnula odbornice.
Vložit komentář