Psí chrup si žádá pravidelné čištění, tvrdí veterináři

Nejen u lidí, ale také u některých zvířat by mělo být samozřejmostí pravidelné čištění zubů. Podle veterinářů hrozí při zanedbání péče o psí nebo kočičí chrup vážné zdravotní problémy. Zubní kámen, plak, bolest dásní či zápach z úst trápí až 80 procent psích pacientů. Pouze pět procent majitelů si to ale uvědomuje a řeší.

„Je to problém nejen estetický. Kvůli onemocnění dásní pes nebo kočka špatně jí. Postihuje to celé zvíře,“ řekla Monika Čížková z Veterinární kliniky Anděl. Zdůraznila, že nemocný chrup působí zvířatům mnoho zdravotních omezení a rizik.

Podle Tomáše Fichtla z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně trápí zánětlivá onemocnění parodontálních tkání téměř všechny psy malých a trpasličích plemen. Zdůraznil, že stejně jako u lidí je pro prevenci nezbytná pravidelná aplikace čistících prostředků.

Při zanedbání hygieny psovi zuby vypadají nebo je musí veterinář vytrhnout. Ztráta zubů však prý není to nejhorší, co mohou zanícené dásně způsobit. Zejména u starších jedinců se k tomu v důsledku chronické infekce přidávají onemocnění srdce, ledvin a jater.

„Zubní kámen, který se tam tvoří, otlačuje krčky, které se obnažují. Je to bolestivé. Psi i kočky pak mají problémy s příjmem potravy,“ zdůraznila Čížková. „Bolí je to a zuby se jim mohou uvolňovat a vypadávat. Plak a zubní kámen je plný bakterií, které se přes obnažené dásně dostávají krví do celého organismu. To je obrovská zátěž pro srdce, játra a ledviny.“

Počínající stomatologické problémy je schopen odhalit pouze veterinární lékař. Při lehčím onemocnění stačí odstranit zubní kámen a vyleštit sklovinu. Pokročilá stádia nemocných zubů se u psů i koček projevují zápachem z ústní dutiny, krvácením dásní, zhoršeným žvýkáním potravy a uvolňováním zubů. Zánětlivý proces zpravidla zatěžuje celý imunitní systém.

Podle Čížkové má chovatel mnoho možností, jak problémům předejít. Nejúčinnější je pravidelné čištění zubů zejména u malých plemen. Vhodné jsou pro to speciální kartáčky a pasty s obsahem enzymů, které narušují vzniklý plak. Doporučuje se čištění každý den, což ovšem málokdo z chovatelů je schopen dodržovat. Jednodušší pro zvířecí hygienu jsou speciální krmiva s enzymy, jež jsou schopny rozpouštět plak. Zuby se tak čistí kousáním granulí. Problém je v tom, že mnoho zvířat má ve zvyku kousat jen jednou stranou chrupu.

Speciální pamlsky, které odstraňují plak a zmírňují tvorbu zubního kamene, mohou chovatelé dopřát také kočkám, jež podle veterinářů zubní kartáčky nesnášejí. Až 70 procent koček ve věku 20 až 27 měsíců přitom trpí záněty dásní. Většina majitelů si problému všimne teprve kvůli zápachu z tlamičky.

V zájmu zdravého chrupu mohou pečliví chovatelé přidávat svým mazlíčkům do krmiva speciální prášek z mořských řas, který rovněž redukuje tvorbu plaku a zubního kamene. Zároveň je vhodný roztok, který se dává do vody a snižuje množení baktérií.

Veterináři se snaží klienty na problémy upozornit při pravidelných kontrolách a očkování. Záleží však na tom, zda jsou majitelé zvířat ochotni investovat do zubní hygieny, která prý mnohdy vyvolává spíš shovívavý úsměv. Přesto dnes patří psí stomatologie k populárním oborům veterinární praxe. Majitelé zvířat, jimž na jejich miláčcích záleží, jsou ochotni investovat nejen do čistoty, ale také do estetického vzhledu. Nasazují se tak psí rovnátka nebo zubní implantáty, jejichž cílem je „psí úsměv“ zvelebit. Zejména u malých plemen však může být prý vyrovnávání chrupu zdravotní důvod.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.