150. robotická operace srdce na Homolce

Kardiochirurgové z Nemocnice Na Homolce provedli v listopadu 2018 už 150. robotickou operaci srdce. Operace je výjimečná hlavně proto, že jde o plastiku mitrální chlopně provedenou miniinvazivně. Tato takzvaně záchovná operace mitrální chlopně s pomocí robotického zařízení Da Vinci Xi je součástí nedávno zavedeného programu robotických operací mitrálních chlopní. Homolka tento program spustila před rokem a za tu dobu zdejší kardiochirurgové provedli už třicet takovýchto výkonů.

Operaci podstoupil dvaapadesátiletý pacient. „Příčinou nedomykavosti mitrální chlopně je v tomto případě vrozená porucha kvality cípů chlopně a jejich tzv. závěsného aparátu, která způsobila prolaps, tj. prověšení chlopně. Onemocnění dlouho probíhalo bezpříznakově, ale naštěstí jsme ho odhalili včas. Pokud se totiž vada včas neřeší, může vést k rozšíření srdce, přenosu problému na další chlopeň v srdci nebo vzniku závažných arytmií. Ve svém konečném důsledku by nakonec mohla vést až k srdečnímu selhání,“ říká kardiochirurg Štěpán Černý.

Podle Černého naopak platí, že pokud se problém řeší včas, jako právě v tomto případě, pacient se nejen může vrátit k normálnímu životnímu stylu, ale předpokládá se u něj i stejná doba dožití (délka života) jako u běžné populace. Základní podmínkou takového efektu je ale provedení právě záchovné operace mitrální chlopně, kdy je nemocná tkáň chlopně pouze upravena a chlopeň není nahrazena chlopní umělou.

Díky zavedení robotického řešení může Homolka nyní pacientům nabídnout kompletní spektrum operací mitrální chlopně, jaké nabízí jen několik center v Evropě a ve světě vůbec. Jsou to: otevřený zákrok (ten dnes přichází v úvahu jen u nejsložitějších případů nebo jako součást kombinovaných výkonů), mininvazivní operace z cca šesticentimetrového řezu na pravé straně hrudníku a robotická operace. Robotický zákrok je nejméně invazivním řešením, protože se provádí jen z několika vpichů na pravé straně hrudníku. Robotická technika přitom umožňuje velmi precizní práci na cípech chlopně, čímž výrazně zvyšuje šanci na úspěšné provedení záchovného výkonu.

Záchovným operacím mitrální chlopně se zdejší kardiochirurgové věnují déle než 15 let a za tu dobu provedli více než tisíc těchto zákroků. Pokud jde o záchovné operace z důvodu prolapsu mitrální chlopně, má kardiochirurgie v Nemocnici Na Homolce dlouhodobě úspěšnost až 95 % a lze předpokládat, že zavedením robotické techniky se ještě zvýší. Léčbě vždy předchází detailní vyšetření a teprve na jeho základě se volí nejvhodnější řešení pro každého konkrétního pacienta

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.