Abdominální obezita

Otázka

Chci se zbavit břicha, vypadá to už hrozně. Tuky mi jdou hlavně do břicha a zbytek je tak nějak v normálu. Před 2 roky jsem zhubl o 2 šatní velikosti, ale to hrozné břicho jsem měl pořád. Pohyb jako běh, fotbal, kolo jsem měl a málo platné. Můj věk je 38 let. Tudíž jsem se obrátil na Vás s prosbou, abyste mi napsala upřímně, jak na to. Případně koho bych měl navštívit. Obezita není žádné povislé panděro, ale pevná pneumatika. Pokud jde o jídlo, tak mezi žrouty určitě nepatřím. Jím úplně normálně, 3-4 denně. Z alkoholu piji jen pivo (cca 2 piva denně).

Odpověď

Optimální by bylo, kdybyste navštívil lékaře – obezitologa. Bylo by užitečné základní vyšetření, včetně laboratoře, změřit podíl tuku na tělesné hmotnosti (speciální přístroj).

V každém případě by bylo vhodné vést si přesný jídelníček – zapisovat každé jídlo (i o velikosti jediného sousta) i nápoje alespoň po dobu 2 týdnů a s tímto jídelníčkem pak navštívit obezitologa a nutriční terapeutku. Dvě piva denně představuje 500 kcal, což je hodnota blížící se lehkému hlavnímu jídlu. Podívejte se na http://www.kaloricketabulky.cz

Pohybem narůstá svalstvo, což je pozitivní děj (ale protože jsou svaly těžší než tuk, kilogramy mizí při pohybu velmi pomalu). Bez omezení příjmu kalorií (kilojoulů) břicho dolů nepůjde.

Můžete se také přihlásit do kurzu redukce hmotnosti – podívejte se na www.vstj.cz kde jsou tipy na kurzy vedené skutečnými obdorníky.

Hlavně varuji před tzv. nutričními poradci, což jsou lidé, kteří mají „vystudovaný“ desetihodinový internetový kurz a o skutečné léčbě zmnožené tukové tkáně nevědí nic.

Léčba spočívá v trvalé změně životního stylu a stravování, kde jsou „povoleny“ občasné chyby. Nastavení režimu by mělo být takové, aby vůbec šel dodržet – tudíž velmi přísný redukční režim má za následek jo-jo efekt – a obezita stoupá nad původní hodnotu.