Amenorea

Otázka

Dobrý den,

obracím se na Vás s žádostí o radu. Je mi 26 let a jsem nyní na dlouhodobém pobytu v zahraničí v rozvojové zemi (tedy bez kvalitní lékařské péče).

První měsíc pobytu jsem menstruaci ještě klasicky dostala, avšak poslední dva měsíce na ni marně čekám. Vždy, když by měla menstruace přijít, mě bolí v kříži tak, jakoby menstruace měla dorazit, avšak po dvou dnech to odezní a nic.

Podobná situace se mi stala na podobném výjezdu před 4 lety, byla jsem ta bez menstruace 5 měsíců a po návratu dostala injekci na vyvolání menstruace. Nyní tu však musím zůstat ještě 7 měsíců a proto se bojím, že budu bez menstruace téměř rok – nemohlo by mi to nějak ublížit? Samozřejmě plánuji děti v budoucnu, a proto mám obavy.

Odpověď

Mudr. Marta Šimůnková:  Samotná absence menstruace (amenorea) není škodlivá, pokud se za ní neskrývá nějaká odchylka. Organismus tak může reagovat na změněné životní podmínky, stres, nedostatek jídla, spánku, změnu klimatu – a po návratu se vše obnoví. Samotná absence menstruace neznamená neplodnost, zvláště přechodná. Po návratu však doporučuji podrobnější gynekologické a hormonální vyšetření.