Američtí vědci zjistili, že zlomené srdce lze léčit, napsal zpravodajský server BBC News. Podrobili v této souvislosti zkoumání 70 pacientů trpících takzvaným syndromem zlomeného srdce, tedy zdravotním stavem souvisejícím s extrémně stresujícími nebo emocionálními událostmi. Všichni tito pacienti se zotavili, většinou poté, co jim lékař naordinoval aspirin nebo léky na srdce, ačkoliv 20 procent z nich bylo kriticky nemocných.
Podle amerického odborného časopisu Journal of Cardiology dospěla studie k závěru, že pravděpodobnou příčinou zlomeného srdce je zvýšení hladiny stresových hormonů.
Syndrom zlomeného srdce, odborně nazývaný Takotsubo kardiomyopatie, vůbec poprvé popsali japonští badatelé počátkem 90. let minulého století. Ačkoliv symptomy imitují příznaky srdečního infarktu jako bolest na hrudi a potíže s dýcháním, zdá se, že syndrom zlomeného srdce je dočasný a zcela vratný – pokud je rychle léčen.
U pacientů, které vědci ze dvou nemocnic v Providence v americkém státě Rhode Island sledovali, byl zmíněný syndrom diagnostikován v období od července 2004 do dubna 2008. Asi 67 procent pacientů bylo krátce před vznikem symptomů vystaveno nějakému druhu fyzického nebo emocionálního strádání, jakými jsou například špatné zprávy o členovi rodiny, domácí hádka, vážně fyzické onemocnění nebo automobilová nehoda.
Dvě třetiny pacientů – v téměř všech případech šlo o ženy po menopauze – zakusily těsně před hospitalizací se symptomy připomínajícími srdeční záchvat velice stresující fyzickou nebo emocionální událost. Většina z nich byla v nemocnici léčena aspirinem nebo léky na srdce, jako jsou betablokátory, inhibitory ACE a statiny.
Dokonce ačkoliv pětina z nich byla kriticky nemocná a lékaři je v zájmu udržení při životě museli urychleně podrobit nouzové léčbě, všichni pacienti přežili prvních 48 hodin a plně se zotavili.
Badatelé také zjistili, že na rozdíl od srdečního infarktu, jehož výskyt je častější v zimě, případy syndromu zlomeného srdce jsou nejčastější na jaře a v letních měsících. Podle šéfa výzkumného týmu dr.Richarda Regnanteho z Miriam Hospital by tento fakt mohl pomoci při pochopení tohoto syndromu.
„Někteří jsou přesvědčeni, že jde prostě o formu srdečního infarktu, který se včas sám ‚zastaví‘, a tudíž nezanechá žádné trvalé poškození srdečního svalu. Zlomené srdce prostě jen potřebuje čas, aby se s pomocí přátel či příbuzných vyrovnalo s bolestí,“ řekl Regnante. Jiní tvrdí, že tento syndrom nemá s koronárními tepnami nic společného a že je to prostě problém se srdečním svalem.
Vědecký tým v čele s Regnantem dospěl k závěru, že jeho studie naznačuje – ale zcela jistě nedokazuje – že druhá jmenovaná teorie by mohla být správná.
Vložit komentář