Antikoncepce a sklon k trombózám

Otázka

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je možné používat antikoncepci, když mám zvýšený sklon k tvorbě krevních sraženin (trombofilní stav). Pokud ne, existuje ještě nějaká jiná ochrana? Je mi teprve 17 let. Děkuji.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Neměla byste užívat pilulky, které obsahují estrogeny. S určitou opatrností můžete zvolit pilulky, které obsahují jen druhý hlavní ženský pohlavní hormon – gestagen (Cerazette), nebo podkožní implantát (Implanon – na tři roky), někdy bývají potíže s jeho odstraněním, je-li to zapotřebí. Zkušený gynekolog vám může i v 17 letech zavést nitroděložní systém s hormonem (gestagenem – levonorgestrelem, Mirena), u něhož hormony působí jen v děloze. Někteří gynekologové nechtějí nitroděložní systém mladým dívkám zavádět, ale zdravotní opodstatnění to nemá.
Další skupinou metod ochrany před otěhotněním je bariérová antikoncepce (u nás snad jen kondom) a chemická (Pharmatex – vaginální krém). Nehormonální je dobré kombinovat, u kondomu je vyšší pravděpodobnost selhání, ale zase je jedinou metodou, která alespoň částečně chrání před přenosem infekčních chorob. Nedoporučuji spoléhat na „neplodné“ dny nebo na přerušovanou soulož – tady je riziko selhání v řádů desítek procent.