Bez patologů by se medicína neobešla, nedělají jen pitvy

Bez patologů by se podle primáře oddělení patologie Nemocnice Na Homolce Martina Syrůčka medicína neobešla. Na rozdíl od vžité představy, že náplní oboru jsou pitvy, zabývá se patologie hlavně živými lidmi a pomáhá při stanovení diagnózy i postupu léčby. Většinu práce tvoří mikroskopické vyšetření vzorků tkání pacientů, řada jich je právě na operačním stole. Chirurg dostane zprávu, například zda nádor je zhoubný, a podle toho upraví rozsah operace, řekl Syrůček.

„Patologie je dynamický obor medicíny, který má na léčbu nemocných bezprostřední vliv. Osmdesát procent naší práce je ve prospěch živých pacientů a tento podíl stále roste,“ uvedl.

Hitem poslední doby je molekulární patologie, kdy patolog zkoumá nádory na molekulární úrovni. Homolka tuto metodu právě zavádí. Patolog určí specifika zhoubných buněk a onkolog může zacílit léčbu. To je důležité u biologických léků, které působí na konkrétní receptory v nádorech.

Při zkoumání tkání živých využívají patologové biopsii, kdy je odebírána tkáň k mikroskopickému (histologickému) vyšetření, a cytologii, kdy zkoumají jednotlivé buňky. Na Homolce vytvoří ročně 65.000 mikroskopických preparátů, provedou 24.000 biopsií, 2500 cytologických vyšetření a 200 pitev.

Syrůček potvrdil, že podobně jako zaměření patologie se stále rozšiřuje, mění se i názor na ni. Vidět je to zejména na postoji k pitvám. V Česku se ze zákona pitvají všichni pacienti zemřelí v nemocnici.

Zatímco dříve řada pozůstalých pitvu odmítala s tím, že se jejich příbuzný za života už dost natrápil, nebo jim v tom bránila víra, v současnosti si řada rodin pitvu žádá. Na pitvách trvá i vedení nemocnice – chce potvrdit příčinu úmrtí a správnost léčby. Nemocnice má argumenty pro možný soudní spor, kdyby pozůstalí tvrdili, že pacient zemřel její vinou.

Pitvy slouží také k poučení lékařů a poznatky z nich pomáhají dalším pacientům. Nemocnice pořádá pro všechny lékaře semináře, na nichž se rozebírá průběh léčby a porovnává zjištění lékaře a patologa. Na Homolce je obvyklé, že lékař bývá u pitvy pacienta, kterého léčil.

Syrůček dodal, že také nová podoba oddělení patologie, které prošlo na přelomu loňského a letošního roku rekonstrukcí za 25 milionů korun, odráží změny, k nimž v oboru došlo. Barvy sladěné do optimistické oranžové, nikde ani stopa po nepříjemném pachu. Pracoviště má část administrativní, pitevní a laboratorní. Nová je výkonná vzduchotechnika a přibyly hygienické filtry, přes něž se vchází do laboratorního a pitevního traktu.

Jedna odpověď k “Bez patologů by se medicína neobešla, nedělají jen pitvy”

  1. Nenarodil jsem se, abych skončil na pitevním stole jako kus masa, kde je úcta?….Jak je možné , že svléká tělo osoba opačného pohlaví, dochází pak k zneužití i sexuálnímu, každý člověk má rozhodovat sám o sobě a ne, že to nařídí a rozhoduje za Vás lékař…..co tohle má znamenat !!!!!!

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.