Bezradnost a ztráta zájmu

Otázka

Dobrý den, je mi 42 let. Před 10 měsíci jsem byl téměř ze dne na den opuštěn po téměř šestiletém vztahu. Od té doby se nepoznávám. Vždycky jsem byl plný života, energie a plánů do budoucna. Těšil jsem se, že začnu žít nový život, ale opak je pravdou. Nemůžu se absolutně odrazit, mám pocit naprosté zbytečnosti, dny volna jsou pro mě téměř utrpením. Rád jsem chodíval mezi lidi a teď jsem rád, když vyrazím s mým psem, a to ještě do míst kde vím, že budu sám.

Odpověď

Rád jsem vařil, chodil do kina, zařizoval domácnost, jezdil na chatu a staral se o zahrádku. Všechno je pryč a já jen počítám hodiny, kdy se něco změní. Nevím už kudy kam a dostávám se do slepé uličky. Nemůžu spát, mám problémy s koncentrací, absolutně nic mě netěší. Dobrá nálada se dokáže během několika minut změnit v peklo. Nikdy jsem nebýval vzteklý a teď mě dokáže rozhodit totální maličkost. Jsem téměř nonstop unavený. Usínám a přemýšlím a ráno se tak i probouzím. Jsem absolutně bezradný a nevím na koho se obrátit, kdo by mi pomohl…

MUDr. Marta Šimůnková:
To, co popisujete, by byla „normální“ depresivní reakce na ztrátu blízké osoby. Je to normální a zpravidla takový stav trvá několik měsíců. Pokud však trvá již skoro rok, bylo by dobré stav konzultovat s lékařem. Můžete se rozhodnout, ke komu půjdete. Máte-li dobrého praktického lékaře, kterému důvěřujete, poraďte se s ním. Může vám předepsat na překlenutí tohoto období léky (antidepresiva) a ev. doporučit vhodnou formu psychoterapie. Můžete také vyhledat psychiatra. Deprese je choroba, která je léčitelná a měla by se léčit (stejně jako angína nebo zápal plic). Je způsobena tím, že v mozku chybí určité látky (serotonin, dopamin) a léky, které působí na jejich metabolismus, stav ovlivní – v řádu několika týdnů. Vzhledem k tomu, že jste žil velmi bohatým životem, měl spoustu koníčků, je velká šance, že se stav brzy zlepší.